Olandeza Mischa Bredewold, campioană europeană la ciclism pe şosea: Este cea mai tânără campioană europeană pe şosea din istoria competiţiei

primaevadare.ro
ciclism prima evadare

Olandeza Mischa Bredewold a cucerit medalia de aur în cursa feminină de fond din cadrul Campionatelor Europene de ciclism pe şosea, desfăşurată sâmbătă în provincia olandeză Drenthe, informează AFP.

În vârstă de 23 de ani, Bredewold s-a impus en solitare, cu timpul de 3h 04 min 12 sec, la capătul celor 129,6 km ai cursei, după ce a evadat din grupul favoritelor, prăbuşindu-se în lacrimi după trecerea liniei de sosire, scrie agerpres.ro.

Potrivit site-ului Olympics.com, Micha Bredewold este cea mai tânără campioană europeană pe şosea din istoria competiţiei.

O altă olandeză, Lorena Wiebes, deţinătoarea titlului continental, a intrat în posesia medaliei de argint.

Belgianca Lotte Kopecky, campioană mondială în luna august la Glasgow, a urcat pe treapta a treia a podiumului, după ce a fost devansată la sprint de Wiebes.