Olivier Giroud, nou record pentru naționala Franței: a devenit cel mai bun marcator din istoria echipei naționale

Sky Sports
Olivier Giroud

Atacantul Olivier Giroud a devenit cel mai vârstnic jucător care a evoluat ca titular în echipa naţională de fotbal a Franţei, într-o competiţie oficială, luni seară, la meciul câştigat în deplasare în faţa formaţiei Irlandei (scor 1-0), în preliminariile EURO 2024, informează presa franceză.

La 36 de ani şi 178 de zile, Giroud a fost introdus în teren din primul minut al meciului de la Dublin de către selecţionerul francez Didier Deschamps, fiind înlocuit în minutul 65, notează Agerpres.

Olivier Giroud, jucătorul echipei italiene AC Milan, este cel mai bun marcator din istoria selecţionatei Franţei, cu 53 de goluri, record pe care l-a stabilit în timpul Cupei Mondiale 2022 din Qatar, unde Les Bleus au disputat finala (pierdută la loviturile de departajare în faţa Argentinei).

Franţa a învins la limită Irlanda în partida de la Dublin graţie golului marcat de fundaşul Benjamin Pavard în minutul 50.