Olympiakos Pireu este favorită la calificarea în finala Europa Conference League / Alte rezultate ale competiției

playsport.ro
conference league

Olympiakos Pireu este favorită la calificarea în finala Europa Conference League la fotbal, după ce a învins formaţia engleză Aston Villa cu scorul de 4-2, joi seara, în deplasare, în prima manşă a semifinalelor, informează AGERPRES.

Eroul echipei elene a fost atacantul marocan Ayoub El Kaabi, care a reuşit un hat-trick (17, 29, 56 - penalty). Pentru vizitatori a mai înscris Santiago Hezze (67).

Ollie Watkins (45+1) şi Moussa Diaby (52) au punctat pentru Villa, care a ratat şi un penalty pe finalul partidei, prin brazilianul (84).

În cealaltă semifinală, Fiorentina s-a impus dramatic cu 3-2 în faţa echipei FC Bruges. Echipa viola a deschis scorul rapid, prin Riccardo Sottil (5), însă Hans Vanaken a restabilit egalitatea din penalty (17). Gazdele au intrat în avantaj la pauză, graţie reuşitei lui Andrea Belotti (37). FC Bruges a izbutit egalarea, prin brazilianul Igor Thiago (63), deşi juca în zece oameni, Raphael Onyedika fiind eliminat cu două minute mai devreme.

Fiorentina are şansa de a juca a doua finală consecutivă în Europa Conference League, după ce anul trecut a fost învinsă de West Ham.

Rezultate:

Aston Villa - Olympiakos Pireu 2-4

Au marcat: Ollie Watkins 45+1, Moussa Diaby 52, respectiv Ayoub El Kaabi 17, 29, 56 - penalty, Santiago Hezze 67.

Douglas Luiz (Aston Villa) a ratat un penalty în min. 84 (bară).

Fiorentina - FC Bruges 3-2

Au marcat: Riccardo Sottil 5, Andrea Belotti 37, Mbala Nzola 90+1, respectiv Hans Vanaken 17 - penalty, Igor Thiago 63.

Cartonaş roşu: Raphael Onyedika (FC Bruges, 61).

Partidele din manşa secundă se vor juca pe 9 mai.

Finala este programată în data de 29 mai, la Atena, pe AEK Arena.