Olympique Lyon şi FC Barcelona se vor întâlni în finala Ligii Campionilor la fotbal feminin

vavel.com
fotbal feminin

Echipele Olympique Lyon şi FC Barcelona au obţinut calificarea în ultimul act al Ligii Campionilor la fotbal feminin, conform news.ro.

Lyon a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1, pe PSG, în manşa a doua a semifinalelor. În tur, a câştigat tot Olympique, cu 3-2.

Au marcat: Marie-Antoinette Katoto '62 / Ada Hegerberg '14, Wendie Renard '83.

La această partidă, au asistat 43.254 de spectatori pe Parce des Princes, un record în Franţa la nivel de cluburi.

Formaţia din Lyon este pentru a zecea oară în finala Ligii Campionilor (şapte trofee).

FC Barcelona a fost învinsă, tot sâmbătă, în deplasare, cu 2-0, de Wolfsburg, dar merge în finală după ce a câştigat meciul tur, cu 5-1.

Au marcat: Tabea Wassmuth '47, Jill Roord '59.

Echipa catalană este deţinătoarea trofeului.

FC Barcelona şi Olympique Lyon s-au mai întâlnit o dată în ultimul act al Champions League, în 2019, când echipa franceză s-a impus, cu 4-1, la Budapesta.

Finala actualei ediţii a competiţiei va avea loc la 21 mai, la Torino, pe stadionul echipei Juventus.