Pe data de 8 februarie va avea loc Congresul PMP, în cadrul căruia se va alege noua conducere a partidului. Actualul lider, Elena Udrea, a anunțat că nu va mai candida și va lăsa competiția deschisă în partid.
Deputatul Eugen Tomac, omul desemnat Traian Băsescu intermar înainte de înscăunarea Elenei Udrea, și-a depus oficial candidatura la șefia PMP.
”Astăzi, la ora 11.45, a fost depusă moțiunea “ROMÂNIA IMPLICATĂ – PMP PARTIDUL SCHIMBĂRII”.
Liderul moțiunii este domnul deputat Eugen Tomac. Alături de domnia sa, ca principal susținător al proiectului, a semnat domnul europarlamentar Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de primvicepreședinte al PMP.
Echipa condusă de cei doi militeză pentru reînoirea clasei politice și își propune să răspundă așteptărilor electoratului român care, așa cum am văzut la alegerile recente, își dorește un alt mod de a face politică și un alt tip de politician”, anunță Eugen Tomac.
Comentează