ONG-urile, după consultările cu Iohannis: Sigur vom avea referendum! Președintele a gândit deja întrebarea

Autor: Lucian Negrea, Reporter

Publicat: 26-03-2019

Actualizat: 26-03-2019

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Reprezentanții societății civile au ieșit de la consultările cu președintele Klaus Iohannis. Aceștia au spus că președintele este decis 100% și vom avea referendum. Mai mult, Iohannis s-a decis și asupra întrebării care va fi una simplă, fără elemente tehnice.

”Nu a fost o întâlnire pentru stabilirea întrebărilor. Noi avem 3 întrebări, dar acestea nu au fost discutate astăzi (...) Dumnealui a dat mai multe argumente legate de legile justiției, de modul în care se legiferează în justiție.

Discuțiile s-au concentrat pe riscurile legate de neîndeplinirea cvorumului, dar aceasta este ultima soluție pentru a opri acest asalt asupra justiției.

Nu știm întrebarea președintelui, dar ni s-a spus că va fi o întrebare simplă, foarte clară, fără elemente tehnice și care va îngloba toate elementele legate de justiție”, au spus reprezentanții ONG-urilor.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri