Experţi ai Naţiunilor Unite în domeniul drepturilor omului au îndemnat luni 57 de state să repatrieze aproape 10.000 dintre cetăţenii lor - femei şi copii asociaţi cu combatanţi ai Statului Islamic - deţinuţi în lagăre din nord-estul Siriei în "condiţii subumane", fără un proces legal, informează Reuters potrivit Agerpres.
Potrivit legislaţiei internaţionale, aceste state au datoria de a-şi repatria cetăţenii şi, dacă există dovezi, să-i judece pe adulţi pentru crime de război sau alte infracţiuni, în cadrul unor procese corecte în tribunalele din ţările lor, subliniază experţii.
În jur de 9.460 de femei şi copii se numără printre cei peste 64.000 de oameni închişi în lagărele din Al-Hol şi Roj, administrate de autorităţile kurde din Siria şi unde majoritatea deţinuţilor sunt cetăţeni irakieni şi sirieni.
"Problema este una de extremă urgenţă", a declarat Fionnula Ni Aolain, raportor special al ONU pentru apărarea drepturilor omului în cadrul acţiunilor de combatere a terorismului, într-o conferinţă de presă susţinută după ce experţi independenţi au emis un comunicat comun.
Ea a calificat lista celor 57 de ţări - printre care figurează Regatul Unit, China, Franţa, Rusia şi SUA - drept "o listă a ruşinii". De asemenea, ea a deplâns o "escaladare în retragerea de cetăţenii", subliniind că este ilegal să laşi pe cineva apatrid.
"Aceşti copii şi femei trăiesc în condiţii care nu pot fi descrise decât ca oribile şi subumane... Condiţiile din aceste lagăre pot fi considerate tortură, tratament degradant şi inuman, conform legislaţiei internaţionale", a spus Ni Aolain.
ONU a anunţat luna trecută că a primit informaţii conform cărora 12 cetăţeni sirieni şi irakieni au fost ucişi în prima jumătate a lui ianuarie în lagărul Al-Hol, unde trăiesc refugiaţi din interiorul Siriei şi familii ale unor combatanţi ai Statului Islamic.
Canada, Finlanda şi Kazahstan şi-au repatriat câţiva cetăţeni, a mai anunţat Fionnula Ni Aolain, salutând acest firav început de repatrieri. Ea a comparat "detenţia ilegală" în lagăre cu ţinerea persoanelor suspectate în centrul de detenţie Guantanamo Bay timp de ani de zile, fără ca la adresa lor să fie formulate oficial acuzaţii.
ONU îndeamnă statele să-și repatrieze foștii combatanți din Siria
Explorează subiectul
Articole Similare

22
Rusia ar putea avea taxiuri fără șofer în următorii ani
22

27
Mexic: Peste 1000 de migranți protestează pentru legalizarea statutului
27

48
O avocată din Republica Moldova a fost prinsă în timp ce trimitea droguri clientului său din penitenciar
48

1.580
Drone fantomă deasupra infrastructurii critice germane: autoritățile intră în alertă
1.580

653
Primul papă american îl critică dur pe Donald Trump pentru politicile anti-imigrație: 'Nu știu dacă poate fi numit pro-viață'
653

2.136
Se încing spiritele la granițele României: Ucraina și Ungaria își intensifică războiul diplomatic
2.136

3.188
VIDEO Viktor Orban avertizează, înainte de marea întâlnire a liderilor Europei: Vor să declare războiul dintre Rusia și Ucraina drept războiul nostru
3.188

127
Premierul Slovaciei nu participă la summitul UE de la Copenhaga
127

3.860
VIDEO Imagini apocaliptice: Un zgârie nori din New York s-a prăbușit parțial - Intervenție de urgență a echipelor de salvare
3.860

40
Premierul Finlandei: UE trebuie să acţioneze ca o 'uniune reală' atunci când vine vorba de confruntarea cu state ostile
40

67
Raport: Stephen King, cel mai interzis autor în școlile din SUA
67

111
Avertismentul lui Macron înainte de summitul UE de la Copenhaga: Europa se află 'într-o confruntare cu Rusia'
111

75
China 'importă creiere' - A fost lansat un nou tip de viză
75
Comentează