Oțelul Galați învinge Universitatea Cluj cu 1-0 și obține a treia victorie consecutivă în deplasare

prosport.ro
otelul galati

Echipa Oţelul Galaţi a învins duminică, în deplasare, scor 1-0, formaţia Universitatea Cluj, într-un meci al etapei a 20-a din Superligă. Gălăţenii se află la a treia victorie consecutivă reuşită în deplasare.

Chipciu a încercat poarta lui Dur-Bozoancă în minutul 21, cu un şut de la distanţă, dar Oţelul a deschis scorul în minutul 25, când Maciel a avut o acţiune frumoasă pe dreapta, a pasat în careu de unde Alexandru Pop a îndeplinit o simplă formalitate, înscriind. Clujenii au avut o dublă ocazie în minutul 66. Mai întâi portarul gălăţenilor a respins în corner şutul lui Cîmpanu, iar din cornerul rezultat Ianis Stoica a trimis peste poartă dintr-o poziţie bună. Filip Ilie a înscris în minutul 88, însă golul a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid şi, chiar dacă echipa gazdă a presat şi a căutat golul, Oţelul s-a impus la Cluj, conform News.ro.

În clasament Universitatea Cluj se află pe locul 5, cu 29 de puncte, iar Oţelul Galaţi are 26 de puncte şi ocupă poziţia a 9-a.

U CLUJ: P. Iliev – Chipciu, Piţian, B. Mitrea, Vătăjelu – G. Simion (E. Manu 68), Doukoure (Fossati 59) – V. Gheorghe (Cîmpanu 59), Nistor, Ianis Stoica (R. Silaghi 75) – D. Popa (Filip Mihai Ilie 75). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

OŢELUL: Dur-Bozoancă – Zhelev, J. Cisse, Lovric, Miguel Silva – Cisotti (Zivulic 23), I. Neagu (Jardan 62), Samuel Teles – Maciel (Latouchent 90), Al. Pop (G. Cârjan 90), Bodişteanu (R. Tănase 23). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

Cartonaşe galbene: Doukoure 29, G. Simion 54, Cîmpanu 72, Nistor 90+1 / Al. Pop 51, Zhelev 65, Miguel Silva 68, Zivulic 90+3, Dur-Bozoancă 90+8

Arbitri: Istvan Kovacs - Vasile Marinescu, Ferencz Tunyogi - Cristian Moldoveanu

Arbitri VAR: Cătălin Popa - Rareş Vidican

Observator: Aron Huzu