Otelul Galați și Voluntari, egal spectaculos în primul meci al etapei a 7-a din Superligă

Superliga

Echipa Oţelul Galaţi a încheiat vineri la egalitate, pe teren propriu, scor 2-2, meciul disputat în compania formaţiei FC Voluntari, în meciul de debut al etapei a şaptea din Superligă. Ilfovenii au egalat în numai trei minute.

La Galaţi gazdele au deschis scorul din penalti în minutul 27, după ce Paz l-a faultat pe Cisotti în careu şi acesta a executat tot el, transformând pentru 1-0. În minutul 41 Alexandru Pop, golgeterul Oţelului, a înscris, majorând scorul la 2-0 pentru gazde. Repriza secundă a curs fără evenimente până în minutul 77, când Adăscăliţei a luftat la o minge simplă, păcălindu-l pe portarul Stoian, iar Dumiter a profitat de cadou şi a redus din diferenţă. După numai trei minute, ilfovenii au egalat printr-un jucător aflat la debut în Superligă, Andreas Niţă. Acesta a primit de la Dumiter şi l-a învins fără probleme pe Stoian. Acesta a fost şi scorul final, iar FC Voluntari are 10 puncte şi ocupă locul 5, în timp ce Oţelul a ajuns la al şaselea meci egal în şapte etape şi, cu 6 puncte, se află pe locul 12, conform Mediafax.

OŢELUL GALAŢI: R. Stoian - Adascăliţei, Yabre, Lovric, Zhelev - Cisotti, A. Lopez (Zivulic 90+2), Teles (Jardan 90) - R. Tănasă (Bodişteanu 81), Al. Pop (G. Cârjan 81), Maciel. ANTRENOR: Dorinel Munteanu

FC VOLUNTARI: Vâlceanu - R. Boboc, Ricardinho, Matricardi, C. Paz, Aliji (M. Răduţ 46) - Sigurjonsson (Dumiter 46), Crepulja (Cocian 74), V. Raţă (D. Florea 46) - Nemec, D. Andrei (A. Niţă 74). ANTRENOR: Ilie Poenaru

Cartonaşe galbene: A. Lopez 78 / Aliji 14, V. Raţă 30, M. Răduţ 75, C. Paz 88

Arbitri: Horaţiu Feşnic – Alexandru Cerei, Doru Lucaciu – Claudiu Marcu

Arbitri VAR: Sorin Costreie – Alexandru Filip

Observator: Sorin Boca