Palermo, echipa lui George Pușcaș, a ratat dramatic calificarea directă în Serie A

Italian Football Daily
Palermo

Palermo, echipa internaţionalului român George Puşcaş (23 de ani), a ratat dramatic calificarea directă în Serie A şi va evolua în play-off-ul pentru promovarea în primul eşalon al fotbalului din Italia, potrivit Mediafax.

Sicilienii au remizat contra celor de la Cittadela, scor 2-2, în ultima etapă a sezonului regular din Serie B, însă au încheiat stagiunea pe locul 3, cu 63 de puncte, la trei lungimi în spatele lui Lecce, care promovează direct, alături de liderul Brescia. George Puşcaş, autor a nouă goluri în acest sezon, a intrat pe teren în minutul 41, la scorul de 2-0 pentru Palermo.

Programul play-off-ului pentru promovarea în Serie A:

Runda preliminară (o singură manşă):
Vineri, 17 mai, 22:00: Verona (#6) - Spezia (#7)
Sâmbătă, 18 mai, 22:00: Pescara (#5) - Cittadella (#8)

Semifinale (tur):
Marţi, 21 mai, 22:00: Verona (#6) / Spezia (#7) - Palermo (#3)
Miercuri, 22 mai, 22:00: Pescara (#5) / Cittadella (#8) - Benevento (#4)

Semifinale (retur):
Sâmbătă, 25 mai, 22:00: Palermo (#3) - Verona (#6) / Spezia (#7)
Duminică, 26 mai, 22:00: Benevento (#4) - Pescara (#5) / Cittadella (#8)

Finala (tur):
Joi, 30 mai: Câştigătoare semifinală 1 -Câştigătoare semifinală 2 (pe terenul echipei mai slab clasată)

Finala (retur):
Duminică, 2 iunie: Câştigătoare semifinală 1 - Câştigătoare semifinală 2 (pe terenul echipei mai bine clasată)

Vlad Dragomir şi Vasile Mogoş rămân în afara play-off-ului după meciul direct

În ultima rundă din Serie B s-au întâlnit şi Perugia şi Cremonese, scor 3-1. La gazde, internaţionalul român de tineret a evoluat 76 de minute, în timp ce Vasile Mogoş a fost integralist la oaspeţi. În urma acestui rezultat, ambele formaţii ratează dramatic calificarea în play-off. Perugia a terminat pe 9, cu 50 de puncte, la o lungime de locul opt, ocupat de Cittadella, în timp ce Cremonese încheie pe 10, cu 49 de puncte.

Deian Boldor, retrogradare cu Foggia

Un alt român prezent în Serie B, Deian Boldor, a avut un final trist de sezon. Fundaşul a fost rezervă în meciul pierdut dramatic de echipa sa, Foggia, pe terenul celor de la Verona, scor 2-1. Formaţia românului a condus, însă gazdele au întors rezultatul în ultimele 10 minute şi au trimis-o pe Foggia pe locul 17, care o duce în Serie C. Retrogradarea este cu atât mai tristă cu cât Foggia a început campionatul cu un deficit de şase puncte.

Sergiu Suciu evită retrogradarea in extremis

Sergiu Suciu (29 de ani), fotbalist român, dar care a evoluat doar în Italia de-a lungul carierei, a avut o soartă mai fericită. Venezia, echipa sa, a oferit o revenire de scor extraordinară pe terenul lui Carpi şi s-a impus cu scorul de 3-2, după ce, în minutul 87, gazdele conduceau cu 2-1. Cu această victorie, Venezia urcă pe locul 15, cu 38 de puncte, la o lungime de primul loc retrogradabil, şi va disputa barajul.