Palmeiras s-a calificat cu emoţii în finala Cupei Libertadores, deşi câştigase manşa I, în deplasare, cu 3-0

Inside World Football
Copa Libertadores

Palmeiras s-a calificat în finala Copei Libertadores, deşi a fost învinsă, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (2-0), de River Plate, în manşa a doua a semifinalelor, potrivit news.ro.

În turul disputat în Argentina, brazilienii s-au impus cu 3-0.

Marţi, Rojas '29 şi Borre '44 au redus avantajul gazdelor din prima manşă. Un al treilea gol al celor de la River Plate, marcat de Montiel, în minutul 52, a fost anulat cu ajutorul VAR, pentru ofsaid.

Oaspeţii au rămas în zece jucători, după ce Rojas a primit două cartonaşe galebene, în minutele 62 şi 73.

Palmeiras a mai cucerit trofeul, în 1999.

În cealaltă semifinală se vor întâlni, miercuri, tot două echipe din Brazilia şi Argentina, Santos cu Boca Juniors. În turul jucat la Buenos Aires, scorul a fost egal, 0-0.