Panama Papers au permis descoperirea proprietarului unei lucrări de Modigliani, care ar fi fost furată în timpul celui de-al Doilea Război Mondial şi care ar fi ascunsă într-o zonă porto franco din Geneva, a anunţat joi presa elveţiană preluată vineri de AFP.
Potrivit Le Matin, La Tribune de Geneve şi Tages Anzeiger, opera pictorului italian Amedeo Modigliani, ale cărui pânze înregistrează recorduri de achiziţie la licitaţii, ar fi deţinută în secret, printr-o firmă offshore creată de cabinetul Mossack Fonseca, aflat în centrul scandalului Panama Papers, de David Nahmad, un influent colecţionar de artă.
Pânza "Bărbat aşezat sprijinit într-un baston" este evaluată la 25 de milioane de dolari (22 de milioane de euro), conform presei elveţiene.
Potrivit Mondex Corp, firmă canadiană specializată în urmărirea operelor furate, tabloul ar fi fost furat de nazişti de la un colecţionar de artă evreu care a fugit din Paris în 1939. El s-ar afla în prezent la familia Nahmad, familie multimiliardară care a făcut avere din negoţul cu opere de artă. Cea mai mare parte a colecţiei sale, care ar cuprinde circa 4.500 de piese, printre care 300 de Picasso, este depozitată în zona porto franco din Geneva (spaţiu scutit de taxe vamale şi de TVA - n.r.).
Justiţia americană încearcă de mulţi ani să facă lumină în acest caz. Mondex i-a propus nepotului colecţionarului jefuit, Philippe Maestracci, să facă demersuri pentru recuperarea pânzei de Modigliani. Familia Nhamad a afirmat că tabloul nu le aparţine lor, ci este proprietatea International Art Center (IAC), o firmă offshore. Însă Panama Papers demonstrează că acţionarii IAC nu sunt alţii decât membrii familiei Nahmad, conform presei.
Le Matin publică un document care arată că David Nahmad este unicul proprietar al IAC din ianuarie 2014. Potrivit cotidianului, el stă la Monaco, Paris şi New York, fiind cunoscut ca un abil jucător de backgammon (table) şi având la activ un titlu mondial în 1996. Fiul şi nepotul său poartă acelaşi nume: Helly, primul conducând galeria Helly Nahmad din New York, iar cel de-al doilea, galeria Helly Nahmad din Londra, scrie Agerpres.
Panama Papers pe urmele unei lucrări de Modigliani furate
Explorează subiectul
București
9°C
Articole Similare

2
Geanta unică din colagen de dinozaur, scoasă la licitație pentru peste 500.000 de dolari
2

44
Bruce Springsteen își începe turneul cu un atac la Donald Trump: A transformat SUA într-o națiune „necinstită, imprevizibilă, prădătoare și iresponsabilă”
44

7
Regizorul sud-coreean Bong Joon-ho revine cu un film de animație în 2027
7

47
Astronauții Artemis, dezamăgiți că nu pot face poze reușite. De ce nu funcționează iPhone-urile în spațiu
47

36
VIDEO ÎPS Teodosie a slujit în Capela Tinerilor și a predicat despre Sfânta Cuvioasă Maria Egipteanca
36

12
Patriarhul Daniel: Familia creștină trebuie apărată în fața 'modelelor' străine de valorile creştine
12

22
Ministrul Culturii transmite mulțumiri Olandei pentru recuperarea Coifului de la Coţofeneşti
22

17
Poluarea cu medicamente afectează comportamentul peștilor
17

39
Ce destinație aleg turiștii pentru vacanța de Paște. În vremuri de război, siguranța primează
39

19
John Travolta debutează ca regizor la Cannes cu un film despre copilărie și aviație
19

29
Noi reguli în Brazilia: cuplurile care divorțează pot avea custodie comună pentru animalele de companie
29

16
Capitala se va bucura de prima ediție Bucharest Design Festival, sub Înaltul Patronaj al Președintelui României
16

52
Ministrul Culturii, după recuperarea coifului de la Coţofeneşti: 'E o victorie, e o bucurie'
52
















Comentează