Preşedintele american Joe Biden va organiza miercuri un summit virtual dedicat pandemiei de COVID-19 în marja sesiunii Adunării Generale a ONU, conform unui anunţ făcut vineri de Casa Albă, informează AFP şi Reuters, potrivit Agerpres.
"Scopul acestei întâlniri este de a extinde şi a întări eforturile noastre comune", precum şi de a "ne alinia la o viziune comună pentru a învinge COVID-19", a precizat într-un comunicat purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Jen Psaki.
Reuniunea virtuală se "va baza pe reuniunile anterioare ale liderilor şi miniştrilor din întreaga lume" la nivel G7 sau G20.
Summitul va avea loc la o zi după intervenţia preşedintelui Biden în cadrul sesiunii Adunării Generale a ONU de la New York.
Joe Biden a prezentat Statele Unite ca lider mondial în lupta pentru vaccinare, deşi această afirmaţie este privită cu scepticism de unele ONG-uri din domeniul sănătăţii.
SUA sunt cel mai mare donator de vaccinuri, o iniţiativă pe care preşedintele Biden o compară cu intrarea armatei americane în cel de-al doilea război mondial.
Casa Albă a declarat că se aşteaptă ca participanţii să reconsidere o creştere a ambiţiilor lor privind vaccinarea, disponibilitatea testelor şi a medicamentelor, dezvoltarea unui "mecanism de finanţare durabilă pentru securitatea sănătăţii şi a unui leadership global privind ameninţările emergente", precum şi stabilirea unor obiective comune.
Lista invitaţilor la acest summit nu a fost comunicată de Casa Albă, care a precizat că va furniza mai multe informaţii despre acest eveniment "în următoarele zile".
Pandemia de COVID-19, în atenția Adunării Generale a ONU - Joe Biden anunță un summit virtual
București
7°C
Articole Similare

7
Războiul din Orientul Mijlociu lovește luxul: magazinele din aeroporturi, în picaj
7

889
Liderul Chinei vorbește despre o resetare a ordinii mondiale ”cum se întâmplă o dată la un secol”
889

707
Regele Charles pregătește o vizită istorică în SUA, dar momentul naște controverse uriașe: Se va întâlni cu Donald Trump, cel care este fascinat de familia regală britanică
707

38
Naufragiu în Marea Andaman - Cel puțin 250 de oameni au fost dați dispăruți
38

733
Kremlinul nu-și uită aliatul - Serghei Lavrov apără cauza Iranului la Beijing
733

33
Acord de cooperare: Ucraina va produce drone în Norvegia
33

2.880
Bubuie o criză de proporții în Europa: Deja se simt primele efecte ale unei penurii sistemice de combustibil pentru avioane
2.880

4.162
Grupul ultra secret Bilderberg, care reunește adevărata elită mondială, s-a reunit la Washington: Decizii într-un moment de criză profundă
4.162

47
Japonia şi Polonia ridică relaţia bilaterală la nivel de parteneriat strategic
47

3.177
VIDEO Americanii trag în tot ce mișcă pe mare: O nouă ambarcațiune a fost lovită în Pacific
3.177

7.726
Hillary Clinton dezvăluie motivul pentru care Orban a fost sprijinit de Trump și Putin
7.726

7.298
Criză de proporții la Paris: Polițiștii au fost împiedicați să intre în ”casa” lui Emmanuel Macron. Anchetă care lovește indirect administrația prezidențială
7.298

4.002
Blocada din Strâmtoarea Ormuz lovește puternic cea mai populată țară din lume: Erau dependenți de petrolul din Iran
4.002
















Comentează