PAOK Salonic merge în sferturi după 5-1 cu Dinamo Zagreb

x
fotbal minge

Echipa greacă PAOK Salonic, condusă de tehnicianul român Răzvan Lucescu, s-a calificat joi seara în sferturile Conference League, după ce a învins, pe teren propriu, scor 5-1, gruparea croată Dinamo Zagreb, potrivit news.ro.

După ce a pierdut meciul tur, de la Zagreb, cu 0-2, PAOK a condus cu 3-0 la finalul primei reprize a celei de-a doua manşe. Abdul Baba Rahman a deschis scorul în minutul 27, din pasa lui Koulierakis. Apoi Koulierakis a înscris din assist-ul lui Taison, în minutul 33, iar în minutul 42 Brandon Thomas a stabilit scorul pauzei. Imediat după pauză croaţii au marcat prin Arber Hoxha şi au egalat situaţia la general, dar Koulierakis a înscris în minutul 72, pentru ca Zivkovic să transforme un penalti în minutul 88 şi să stabilească scorul final la 5-1 pentru PAOK. Grecii lui Răzvan Lucescu merg în sferturi şi îşi vor afla adversara vineri, când este programată tragerea la sorţi de la Nyon.

Rezultate înregistrate joi, în manşa secundă a optimilor Conference League:

AC Fiorentina – Maccabi Haifa 1-1 (Barak 59 / Khalaili 88);

PAOK Salonic – Dinamo Zagreb 5-1 (Baba 27, Sucic 33 autogol, Brandon 42, Koulierakis 72, Zivkovic 88 penalti / Hoxha 49);

Fenerbahce – Union St Gilloise 0-1 (Rasmussen 68);

S-au calificat în sferturi AC Fiorentina (5-4 scor cumula