Papa Leon al XIV-lea a primit un pursânge arab

Autor: Meilă Emilia-Alexandra

Publicat: 15-10-2025 18:20

Article thumbnail

Sursă foto: Credit: Andrew Medichini / AP / Profimedia

Papa Leon al XIV-lea, un călăreţ amator, a primit miercuri un pursânge arab, un cadou neobişnuit, din partea unui credincios, proprietar al unei herghelii din Polonia, a anunţat Vaticanul, transmite AFP, conform agerpres.ro.

Calul, în vârstă de 12 ani, pe nume Proton, a fost donat de enoriaş pentru a fi vândut la licitaţie în scop caritabil, a precizat biroul de presă al Vaticanului.

Imaginile date publicităţii de Vatican îl arată pe liderul Bisericii Catolice, înaintea audienţei sale generale de la Vatican, mergând alături de calul alb, ţinându-l de frâie vizibil relaxat.

Înainte de a fi ales papă, Robert Francis Prevost obişnuia să călărească în Peru, unde a slujit ca misionar timp de aproximativ 20 de ani.

"Când am văzut fotografiile cu viitorul papă călare în Peru, mi-a venit ideea de a-i oferi un frumos cal arab, unul demn de el şi alb, deoarece albul este asociat cu sutana papală", a declarat pentru Vatican News Andrzej Michalski, proprietarul hergheliei Michalski din Kolobrzeg-Budzistowo.

"Papa a fost încântat" de acest cadou, a adăugat el.

Papii primesc numeroase cadouri de la credincioşi sau de la celebrităţi, adesea vândute la licitaţie în scopuri caritabile.

În timpul pontificatului său de 12 ani (2013-2025), papa Francisc a primit, printre altele, doi măgari şi un Lamborghini în culorile Vaticanului.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri