Parlamentul Georgiei, ţară care aspiră să devină membră a Uniunii Europene şi a NATO, a adoptat o reformă a sistemului său electoral solicitată în timpul unor ample proteste civile în ultimul an, relatează marţi dpa potrivit Agerpres.
Cu 117 voturi pentru şi trei împotrivă, parlamentarii georgieni au aprobat luni schimbările constituţionale necesare. Parlamentarii din două partide de opoziţie nu s-au prezentat la vot.
Conform reformei adoptate, majoritatea celor 150 de deputaţi georgieni vor fi aleşi printr-un sistem de reprezentativitate proporţională la viitoarele alegeri parlamentare, care ar urma să aibă loc în 31 octombrie.
Până acum Georgia a avut un sistem electoral complicat care, potrivit criticilor, le permitea oligarhilor să fie extrem de influenţi în politică.
În toamna anului trecut, mii de oameni au demonstrat la Tbilisi cerând modificările sistemului electoral promise de partidul de guvernământ, Visul Georgian. Potrivit acestei formaţiuni politice, schimbările adoptate luni se bazează pe sistemul electoral al Parlamentului European.
Parlamentul de la Tbilisi a adoptat reforma sistemului electoral
Explorează subiectul
Articole Similare

6
Statul Major al Ucrainei: Rusia a pierdut aproximativ 1.209.880 de soldaţi în Ucraina, de la începutul invaziei din februarie 2022
6

1.326
VIDEO Regimul Ali Khamenei din Iran se clatină: val de morți în protestele de stradă / Imagini terifiante cu bătăi / Donald Trump intervine
1.326

1.043
„Suntem pregătiți.” Trump amenință cu intervenția SUA în Iran, pe fondul protestelor violente
1.043

1.360
Regiuni unde tensiunile ar putea exploda din 2026. Lumea este deja în pragul unor noi conflicte majore
1.360

1.593
Implanturi cerebrale pe bandă rulantă: Elon Musk promite o procedură chirurgicală complet automatizată în 2026
1.593

1.747
VIDEO Momente de groază după incendiul din Elveția: oameni în flăcări ieșeau din bar, părinți disperați încercau să intre să-și salveze copilul
1.747

3.163
A început cea mai grea fază de după tragedia de la Crans Montana: E chiar operațiune imposibilă
3.163

111
Rusia a lansat un număr impresionant de atacuri în Ucraina în 2025
111

2.955
FOTO Apar primele identități ale victimelor incendiului din Elveția: jucător italian de golf de 16 ani, identificat printre decedați
2.955

2.876
Trump recunoaște că se machiază: „O fac în zece secunde.” Explicațiile sale și îngrijorările medicilor
2.876

4.825
VIDEO Momentul în care clubul din Elveția a luat foc: strigătul morții, tineri arși care fug și panică totală
4.825

4.114
Patronii barului din Elveția, care a luat foc, sunt doi soți acuzați că ar fi lăsat minori înauntru. Printre decedați sunt și persoane sub 18 ani
4.114

326
Rusia înmânează SUA ceea ce consideră a fi dovada tentativei de atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin
326

















Comentează