Partidul Social Democrat va susţine un buget corespunzător pentru Societatea de Transport Bucureşti (STB) a anunţat, miercuri, preşedintele PSD, Viorica Dăncilă, în cadrul unei întâlniri cu reprezentanţi ai conducerii şi sindicatului reprezentativ de la STB potrivit Agerpres
"Din punctul nostru de vedere, atât în Camera Deputaţilor, cât şi în Senat, (...) vom susţine STB în toate demersurile sale. Mai mult decât atât - pentru că vedem că în ultima perioadă apar din ce în ce mai multe ştiri care creează îngrijorare, vreau să vă asigur că PSD va susţine un buget corespunzător pentru STB. Chiar dacă Guvernul actual nu va avea o proiecţie bugetară pentru STB corespunzătoare, vom veni cu amendament, astfel încât să susţinem un buget corespunzător pentru societate", a precizat fostul prim-ministru.
De asemenea, Carmen Moldovan (PSD), vicepreşedinte al Camerei Deputaţilor, a dat asigurări că parlamentarii social-democraţi vor susţine un amendament în baza căruia linia de tramvai ar urma să devină bandă unică, fiind folosită şi de autobuze.
"Aş vrea să vă asigur că în calitate de vicepreşedinte şi alături de toţi colegii mei (...) parlamentari vom susţine toate iniţiativele care vă vor ajuta pe dvs. de aici înainte. Există această Ordonanţă 11, de care Gabi Firea a vorbit mai devreme şi care a trecut deja de votul Senatului, care urmează să vină în Camera Deputaţilor, decizională, şi la care au fost şi vor fi depuse amendamente în aşa fel încât una dintre doleanţele amintite să fie prinsă în cuprinsul legii, cea cu autobuzele să circule legal pe linia de tramvai", a spus ea.
În cadrul aceluiaşi eveniment, primarul general, Gabriela Firea, a lansat un apel la adresa liderilor şi parlamentarilor social-democraţi să susţină amendamentul în baza căruia linia de tramvai ar urma să devină bandă unică.
"Acest proces de fluidizare a traficului este folosit în marile capitale europene. Am depus aceste amendamente de un an de zile la Parlament, ele au fost analizate în comisiile de specialitate şi urmează ca în luna aceasta să ajungă şi în plen", a spus Firea
Partidul Social Democrat va susţine un buget corespunzător pentru Societatea de Transport Bucureşti
Articole Similare

503
Musk schimbă macazul: Vrea să construiască o catapultă electromagnetică uriașă, instalată pe Lună
503

1.142
Permisia dată criminalului turc, Abdullah Atas, ar fi fost semnată după evadare. Documentul care naște noi suspiciuni
1.142

1.612
Raluca Moroșanu, declarații controversate - Judecătoarea afirmă că știe de existența unor fapte de corupție la CAB, dar nu a sesizat procurorii
1.612

59
VIDEO La întâlnirea cu PS Ambrozie, ambasadorul Irlandei în România a remarcat rolul important al Bisericii Ortodoxe Române în Irlanda
59

2.757
Economistul Cristian Păun a tradus cifrele INS: Ce înseamnă recesiunea tehnică, care sunt implicațiile, cum și când se poate ieși?
2.757

39
Alertă în Timiș: bărbat dat dispărut de familie, căutat cu scafandri şi sonar în Lacul Surduc
39

634
Jaf la o sală de jocuri din Câmpulung: angajată amenințată cu o armă de un bărbat mascat. A fost deschisă o anchetă
634

2.817
Ce s-a întâmplat după descinderile DNA la rețeaua de transport Uber și Bolt: Evaziune fiscală de circa 28 de milioane de lei și sute de șoferi plătiți pe "sub mână"
2.817

62
FOTO PS Ambrozie, Episcopul Giurgiului, l-a primit în vizită pe ambasadorul Irlandei în România
62

659
Profesorii amenință cu boicotarea simulărilor la Evaluarea Națională și BAC. Sindicatele au declanșat referendum pentru grevă
659

63
Accident de muncă în Suceava: muncitor grav rănit după ce a fost prins sub un mal de pământ
63

1.351
INS respinge acuzațiile lui Marcel Ciolacu privind recesiunea tehnică: “Nu e nicio coafare a datelor!”
1.351

1.893
VIDEO Liana Arsenie, șefa CAB, atac direct la actualul procuror Laurențiu Beșu, protagonist în documentarul Recorder: "Nu a internalizat valorile niciuneia dintre profesii"
1.893

















Comentează