Patricia Țig învinsă în finala de la turneul BRD Bucharest Open 2019

Patricia Tig

Patricia Țig (24 de ani) nu a reușit să mențină și în finala turneului BRD Bucharest Open parcursul impecabil pe care l-a avut de-a lungul competiției. În ultima fază, jucătoarea din România s-a înclinat în fața sportivei din Kazahstan, Elena Rybakina, potrivit mediafax.

Patricia Țig a pierdut în mai puțin de o oră de joc finala de la București, scor 6-2, 6-0.

Sportiva fără clasament mondial înainte de începerea turneului, va urca de luni, 22 iulie, până pe 264 mondial, o urcare de 9.735 de locuri, cu cele 200 de puncte obținute la BRD Bucharest Open.

Patricia Ţig le-a învins în această săptămână pe Laura Siegemund (locul 77 WTA), Kristýna Plíšková (locul 92 WTA), Anastasija Sevastova (locul 11 WTA), Anna Bondar (locul 193 WTA) şi Isabella Şinikova (locul 232 WTA).

De cealaltă parte, adversa de duminică, Elena Rybakina a câștigat prima finală WTA și va urca de pe locul 106 până pe poziția 65 în lume.

Patricia Țig a revenit în circuitul feminin de tenis după șase luni de la nașterea fetiței sale, Sofia.