Patricia Ţig şi Irina Begu s-au calificat în optimile de finală ale Phillip Island Trophy

epochtimes-romania.com
patricia tig

Patricia Ţig, locul 56 WTA, s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 250 Phillip Island Trophy, competiţie rezervată jucătoarelor eliminate în primele faze ale Australian Open, potrivit news.ro.

Ţig, locul 56 WTA, a învins-o, cu scorul de 6-1, 6-4, pe britanica Francesca Jones, locul 245 WTA, venită din calificări, după un meci de o oră şi 26 de minute.

Citeşte şi: Băsescu atacă DNA în pragul primei decizii în dosarul fiicei sale, Ioana - Afirmă că ar fi ţinut dosarele unor judecători în sertar pentru soluţii în altele

Învingătoarea va evolua în faza următoare cu sportiva elveţiană Jil Teichmann, locul 58 WTA, care a trecut, în turul al doilea, cu scorul de 6-2, 6-2, de Monica Niculescu, locul 146 WTA, prezentă pe tabloul principal ca lucky loser, după 70 de minute de joc.

Şi Irina Begu, locul 74 WTA, a ajuns în optimi, după victoria cu scorul de 6-3, 6-2, obţinută în 72 de minute, în faţa rusoaicei Anna Blinkova, locul 63 WTA.

Citește și: BREAKING SURSE Proiectul rețelei electrice de la Spitalul Neamț NU A AVUT AVIZE iar inginerul pentru instalațiile de oxigen și aer comprimat e „AMNEZIC”

Begu va juca în turul următor cu chinezoaica Qiang Wang, locul 34 WTA şi cap de serie numărul 5.

Calificarea în optimi este recompensată la această competiţie cu un premiu de 2.700 de dolari şi cu 30 de puncte WTA.