Federația Patronilor din Bihor solicită, într-o scrisoare deschisă trimisă CNADNR, demisia de urgență a conducerii instituției pentru că lucrările la Autostrada Transilvania nu au fost reluate.
În urmă cu un an și jumătate directorul general al CNADNR, Narcis Neaga, şi Dan Şova, pe atunci ministru al Marilor Proiecte, promiteau că în septembrie 2014 vor fi reluate lucrările la Autostrada Transilvania, astfel încât aceasta să fie dată în folosinţă în 2016.
„Stadiul lucrărilor la Autostrada Transilvania pe tronsonul 3 C Borş - Suplacu de Barcău trebuia să fie, conform promisiunilor şefului CNADNR şi ministrului Marilor Proiecte, la jumătate din ceea ce mai era de făcut după ce s-a reziliat contractul cu Bechtel. (...) Sunt îngrijorătoare promisiunile care se fac cu multă convingere şi nu sunt acoperite de fapte. În fişa postului dumnealor scrie că trebuie să repare şi să facă drumuri. N-au făcut-o, e momentul să cerem o altă echipă la vârful CNADNR”, a declarat vicepreşedintele Federației Patronilor din Bihor, Vasile Fonoage, citat de ebihoreanul.
Patronii bihoreni se plâng că au pierderi din cauza nerealizării lucrărilor la Autostrada Transilvania și a stării proaste a DN 76. Mai mult, ei au amintit că din același motiv compania Mercedes a decis, în 2014, să investească în Ungaria și nu în România.
„A da vina permanent pe condiţiile meteorologice, pe perioada nefastă, pe lipsa ştampilei rotunde, pe uitatul ochelarilor pe masa din sufragerie, pe trezirea fără chef de muncă, pe anularea procedurilor de achiziţie publică, pe soare că produce temperaturi prea mari, pe lună că nu luminează suficient noaptea, pe câte şi mai câte, nu ne conduce decât la o concluzie: nu se vrea sau, mai grav, nu se ştie cum (în traducere: incompetenţă). Din aceste considerente, sătui de promisiuni deşarte de mai bine de cinci ani, solicităm demisia conducerii CNADNR, iar în cazul în care funcţionarilor le lipseşte demnitatea şi onoarea solicităm destituirea de către Ministerul Transporturilor. În Ardeal promisiunea e datorie curată”, se mai arată în scrisoarea trimisă conducerii CNADNR.
Reprezentanții Federației Patronilor Bihoreni susțin că dacă Narcis Neaga nu va demisiona, vor solicita Ministerului Transporturilor demiterea acestuia.
Comentează