Pentagonul nu vrea să vorbească despre un atac asupra Coreei de Nord

Autor: Cristi Șelaru, Redactor

Publicat: 15-04-2017

Actualizat: 15-04-2017

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Ministerul american al apărării a refuzat să comenteze un material al televiziunii NBC care vorbea despre posibilitatea unor lovituri militare preventive împotriva Coreei de Nord.

Agenția DPA a preluat de la NBC explicațiile unor înalți oficiali americani în domeniul informațiilor, care arătau că marina militară a SUA are distrugătoare în apropierea Coreei de Nord, inclusiv unul la doar 480 de kilometri de poligonul nuclear de la Punggye-ri. Navele ar putea lovi astfel de ținte nord-coreene cu rachete de croazieră, scrie agerpres.ro.

Citește și: Ce grile de impozit pregăteşte Guvernul!

Pentagonul a replicat doar că politica sa este să nu discute operațiuni viitoare sau să facă speculații publice asupra unor scenarii posibile.

"Comandanții iau întotdeauna în considerare o gamă completă de opțiuni pentru protecție în orice eventualitate", a declarat purtătoarea de cuvânt Dana White, în răspunsul la solicitarea Reuters de a comenta emisiunea NBC. "Angajamentul nostru de a ne apăra aliații, inclusiv Coreea de Sud și Japonia, de orice amenințări potențiale, rămâne stabil", a adăugat ea.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri