Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră informează că duminică au intrat în România, prin punctele de frontieră din toată ţara, 101.100 persoane, dintre care 8.441 de cetăţeni ucraineni, în scădere cu 6,01% faţă de ziua precedentă, potrivit Agerpres
Potrivit unui comunicat transmis, luni, AGERPRES, prin punctele de frontieră de la nivelul întregii ţări au efectuat formalităţile de control (atât pe sensul de intrare, cât şi pe cel de ieşire) aproximativ 198.000 de persoane, cetăţeni români şi străini, cu peste 46.000 de mijloace de transport.
Începând cu 10 februarie (perioadă pre-conflict), la nivel naţional, au intrat în România 2.599.841 cetăţeni ucraineni.
În zonele de competenţă - punctele de trecere şi "frontiera verde" - poliţiştii de frontieră au constatat 60 de fapte ilegale (29 de infracţiuni şi 31 de contravenţii) săvârşite atât de cetăţeni români, cât şi străini.
Valoarea amenzilor contravenţionale aplicate se ridică la peste 21.000 lei.
Au fost confiscate bunuri în valoare estimată de aproximativ 1.902.000 lei.
Tot duminică, nu s-a permis intrarea în ţară a 24 cetăţeni străini, care nu îndeplineau condiţiile prevăzute de lege şi de asemenea, nu s-a permis ieşirea a 18 cetăţeni români din diferite motive legale.
Peste 100.000 de persoane au intrat duminică în România, dintre care 8.441 de ucraineni
Explorează subiectul
Articole Similare

252
Scandal și controverse în Jandarmerie: colonel acuzat de DNA pentru afaceri ilegale s-a întors în funcție
252

2
Se circulă în condiții de ceață pe mai multe drumuri din țară, miercuri dimineața
2

719
Horoscopul zilei de 2 octombrie 2025. Peștii sunt în căutări
719

1.255
Ce amendă riști dacă circuli fără anvelope de iarnă și când trebuie montate
1.255

1.427
Românii îngheață când văd facturile. Orașele care vor plăti mai mult în sezonul rece pentru căldură
1.427

157
'Război' în energie - Asociaţia Prosumatorilor acuză Delgaz Grid şi Distribuţie Energie Oltenia de abuz. Operatorii resping acuzaţiile
157

310
Prețul gigacaloriei rămâne neschimbat. Bujduveanu promite iarnă fără facturi mai mari la căldură
310

30
Studenții din nouă centre universitare l-au scos la 'tablă' pe Bolojan: Protestele vor continua
30

60
Diana Buzoianu taie de la rădăcină: Bonusurile de pensionare de la Romsilva se reduc de la zece salarii la unul singur
60

900
Curățenia de toamnă te poate costa scump. Românii riscă amenzi serioase dacă dau foc la frunze chiar și în propriile gospodării
900

12
Doar 12 şcoli din Dâmbovița derulează programul 'Şcoală după şcoală'
12

25
Municipiul Beiuş găzduiește în premieră târgul 'Gusturi și tradiții DE BIHOR'
25

67
Întârzieri mari la recalcularea pensiilor în Dâmbovița: Încă se lucrează la dosarele din 2024
67
Comentează