Cel puţin 50 de centre medicale au fost închise în regiunea siriană Idlib, ţintă a unei ofensive a forţelor regimului condus de Bashar al-Assad, a anunţat luni Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), potrivit AFP.
''Peste 50 de stabilimente de sănătate şi-au suspendat activitatea din cauza insecurităţii, a ameninţărilor cu atacuri sau a simplului fapt că regiuni întregi au fost părăsite de civilii care caută o regiune departe de bombardamentele cotidiene'', a indicat OMS într-un comunicat, potrivit Agerpres.
Organizaţia trage un semnal de alarmă asupra ''pericolelor grave pentru sănătatea a sute de mii de sirieni nevoiţi să fugă din cauza intensificării ostilităţilor''.
De la începutul acestui an, OMS a înregistrat două atacuri contra infrastructurilor medicale, soldate cu zece morţi şi 30 de răniţi.
Agenţia ONU atrage atenţia şi asupra accesului limitat la medicamente de bază şi penuriei constante de medicamente în cazul sirienilor care şi-au părăsit căminele.
Mai mult de jumătate din provincia Idlib, situată în nord-vestul Siriei, dar şi teritorii adiacente din regiunile Alep, Hama şi Lattaqia, sunt dominate de mişcarea Hayat Tahrir al-Cham, fosta filială siriană a reţelei teroriste internaţionale Al-Qaida. Mici grupări jihadiste şi facţiuni ale rebelilor sunt de asemenea prezente în zonă.
De la începutul lunii decembrie, regimul de la Damasc, susţinut de aliatul său rus, a bombardat aproape zilnic aceste sectoare şi a reuşit în ultimele săptămâni să preia controlul asupra mai multor localităţi.
Potrivit ONU, violenţele au cauzat părăsirea căminelor de 388.000 de persoane din provincia Idlib.
Conflictul din Siria, declanşat în martie 2011 prin reprimarea manifestaţiilor pro-democraţie, s-a soldat cu peste 380.000 de morţi şi milioane de refugiaţi şi persoane strămutate.
Peste 50 de centre medicale, închise din cauza conflictului din regiunea Idlib
Explorează subiectul
Articole Similare

357
VIDEO Activista Greta Thunberg, reținută de armata israeliană în flotila în Gaza
357

25
Petrolierul din 'flota fantomă' rusă, reținut de Franța, își reia călătoria
25

1.191
VIDEO Incendiu uriaș la cea mai mare rafinărie de pe coasta de vest a SUA
1.191

3.054
VIDEO MAE ironizează declarațiile lui Putin despre România: 'Înțelegem că sunt cozi interminabile la benzină în Federația Rusă'
3.054

34
Industria Halloweenului, lovită de tarifele impuse de Trump: afacerile se luptă să supraviețuiască, iar prețurile ating niveluri record
34

124
Cehia se prgătește de alegeri - Praga s-ar putea alătura Ungariei și Slovaciei în poziția față de UE
124

1.703
Noul om forte al Germaniei a primit liber la înarmare. Ce înseamnă reorganizarea Bundeswehr-ului
1.703

2.383
Arhitectul lui Trump pentru închiderea guvernului: Planul lui Russ Vought a fost elaborat de ani de zile
2.383

645
O sabie pentru regele Charles - Omul care l-a înfruntat pe Trump a demisionat
645

67
Noi sancțiuni la adresa Rusiei - Taiwanul se declară dispus să coopereze
67

1.451
Lovitura de grație după sancțiuni: Shein își deschide magazine în Franța
1.451

1.348
VIDEO Revoltele din Maroc continuă - Tinerii cer demisia guvernului: Oamenii vor sănătate şi educaţie
1.348

1.772
Lucrează americanii cu mâna englezilor? Acord pentru minerale rare cu Groenlanda se face în mare secret
1.772
Comentează