Poliţia olandeză a anunţat că a efectuat 72 de arestări la Rotterdam, după incidente în care au fost implicaţi suporterii echipei Feyenoord Rotterdam care au urmărit finala competiţiei Europa Conference League la fotbal, pierdută de favoriţii lor în faţa formaţiei italiene AS Roma (scor 0-1), miercuri seară, la Tirana, informează DPA, citat de Agerpres.
Doi membri ai personalului de urgenţă au fost răniţi uşor, iar postul olandez de televiziune NOS a raportat că un autobuz şi un tramvai au fost avariate.
Daunele importante au fost înregistrate în mai multe zone ale oraşului Rotterdam, a precizat purtătorul de cuvânt al poliţiei locale, adăugând că forţele de ordine au fost obligate să apeleze la tunurile cu apă pentru a calma spiritele.
Conform agenţiei de presă ANP, suporterii lui Feyenoord, supăraţi după eşecul de la Tirana, au aruncat petarde şi artificii în jurul lor, dar şi cu pietre, pahare şi sticle în direcţia poliţiştilor.
Fanii lui Feyenoord au urmărit finala Europa Conference League pe ecrane instalate în tot oraşul, inclusiv pe stadionul De Kuip.
La Tirana, în schimb, atmosfera a fost mai calmă la finalul meciului, după incidentele în care au fost implicaţi miercuri suporterii celor două finaliste, a adăugat NOS, citând poliţia albaneză.
Peste 70 de arestări a efectuat poliția olandeză în rândul suporterilor lui Feyenoord la Rotterdam
Explorează subiectul
Articole Similare

0
Iga Swiatek ar putea renunța la turneele obligatorii
0

1
AC Milan și Inter cumpără stadionul San Siro. Când e gaata noua arenă
1

452
Andrew Tate, prima reactie după anunțul procurorilor din Marea Britanie. Se compară cu Donald Trump
452

3
Bernadette Szocs a fost eliminată în turul doi al probei de simplu la China Smash 2025
3

27
Un fost preşedinte al clubului FC Barcelona, audiat pentru plata unor comisioane
27

55
Portarul de 19 ani al unui club amator spaniol a decedat în urma unui traumatism la cap suferit în timpul unui meci
55

93
Andrea Mandorlini, atac dur după meciul cu U Cluj: 'Halucinant'
93

27
VIDEO LeBron James, evaziv în privinţa viitorului său în NBA
27

47
Universitatea Cluj și CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 2-2
47

60
Inter Milano a încheiat sezonul 2024-25 cu venituri record în Serie A
60

33
Supercupa Spaniei 2026 se va disputa la Jeddah, în Arabia Saudită
33

52
FC Argeș l-a transferat pe atacantul olandez Kevin Brobbey
52

19
Parma s-a impus cu 2-1 în fața celor de la Torino în etapa a cincea din Serie A
19
Comentează