Peste 76 de hectare de teren cu vegetaţie uscată au fost cuprinse de flăcări în ultimele 24 de ore în judeţul Constanţa, producându-se zece incendii ce au fost lichidate de pompieri, a informat miercuri Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă "Dobrogea", potrivit Agerpres.
Pe parcursul lunii martie, pompierii constănţeni au intervenit pentru stingerea a peste 60 de incendii de vegetaţie uscată, fiind afectate 343 de hectare.
Ca urmare a creşterii alarmante a numărului acestor incendii, ISU "Dobrogea" a transmis miercuri un mesaj de avertizare şi informare prin sistemul RO-ALERT în mai multe localităţi din judeţ.
"Având în vedere creşterea alarmantă a numărului de arderi necontrolate de vegetaţie uscată înregistrată în ultima perioadă pe raza judeţului Constanţa, în cursul acestei zile, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă 'Dobrogea' al judeţului Constanţa a transmis un mesaj de avertizare şi informare a cetăţenilor privind măsurile de apărare împotriva incendiilor, prin sistemul RO-ALERT. Mesajul a fost transmis în localităţile în care s-au înregistrat în mod repetat incendii de vegetaţie uscată (Alimanu, Cernavodă, Rasova, Faclia, Oltina, Hârşova, Ciobanu etc.)", se arată într-un comunicat de presă transmis de ISU "Dobrogea".
Potrivit sursei citate, incendiile de vegetaţie uscată se propagă rapid şi pun în pericol culturile agricole, mediul şi fauna, locuinţele şi chiar vieţile oamenilor. Fumul degajat poate afecta grav traficul rutier, prin reducerea considerabilă a vizibilităţii.
"În ultimele 24 de ore, pompierii militari au intervenit pentru stingerea a zece incendii de vegetaţie uscată care au afectat 76,2 hectare de teren! În luna martie a acestui an, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă 'Dobrogea' al judeţului Constanţa au intervenit pentru stingerea a 63 de incendii de vegetaţie uscată în urma cărora au fost afectate 343 hectare", a informat ISU "Dobrogea".
Peste 76 hectare de teren cu vegetaţie uscată au fost cuprinse de flăcări în ultimele 24 de ore
București
13°C
Articole Similare

9
Poliţiştii au deschis dosar penal în urma incendiului de la un bloc social din Constanţa. Ei continuă cercetările întrerupte noaptea trecută
9

642
Bogdan Ivan pregătește un proiect uriaș pe axa SUA-România: Se deschide conducta de bani americană
642

1.870
Sondaj INSCOP | Scăderea AUR confirmată și de INSCOP după CURS. PSD și PNL sunt în ușoară urcare
1.870

24
Tragedie în Galați: bărbat decedat după ce a fost prins sub un mal de pământ
24

4.781
Primul mesaj de forță al noului Procuror General: Cristina Chiriac a preluat mandatul pentru trei ani
4.781

2.734
Caz șocant la o grădiniță privată: copii puși să se bată între ei la cererea educatoarei. Părinții fac acuzații cutremurătoare
2.734

1.571
Alertă! Spionaj cibernetic masiv al rușilor în România și alte state europene
1.571

53
FOTO România trimite 15 tone de ajutoare umanitare în Liban. Transportul special pleacă cu aeronave militare ale MApN
53

2.451
Fost viceprimar al Aradului, condamnat pentru fraudarea fondurilor europene, a scăpat de pușcărie: Decizia instanței
2.451

1.914
Salvarea nu vine dacă circuli în spatele ambulanțelor ca să scapi de trafic: Legea sancționează încălcarea regulilor de circulație
1.914

68
Se fac investiții masive la Aeroportul Otopeni: Încep lucrări de amploare la ascensoare sau la scările rulante
68

16.518
Amenzi de mii de lei pentru românii care stau la curte. Primăriile fac controale
16.518

69
Pietrele lui Solomon o atracţie pentru practicanții de mountain bike şi de alpinism, dar şi pentru mulți brașoveni
69
















Comentează