Regiunile din Europa Centrală, de Est şi de Sud trebuie să-şi consolideze cooperarea pentru a promova proiecte menite să îmbunătăţească securitatea energetică regională, a declarat vineri ministrul de externe al Ungariei, Peter Szijjarto, la Forumul euro-asiatic pentru securitate energetică ce se desfăşoară la Belgrad, informează MTI preluată de Agerpres.
Szijjarto a apreciat că securitatea rezervelor energetice este în prezent una dintre cele mai mari provocări la nivel global, subliniind că aceasta a fost întotdeauna o problemă-cheie pentru Europa Centrală.
Potrivit ministrului ungar, există patru principii pe care Europa trebuie să le respecte cu privire la securitatea energetică. Acestea, a precizat el, includ negocieri care să ia în considerare interesele ţărilor din Europa Centrală şi de Est atunci când sunt decise proiecte de investiţii energetice, eliminarea dublelor standarde, lăsarea ţărilor să decidă ele însele asupra propriului sistem energetic şi cooperarea euro-asiatică.
Ungaria importă cea mai mare parte a necesarului ei de gaze din Rusia, în cadrul unui acord pe termen lung. Ea a promovat interesele Moscovei în cadrul Uniunii Europene, solicitând în mod repetat încetarea sancţiunilor economice impuse după anexarea de către Rusia a Peninsulei Crimeea în 2014.
În 2014, Budapesta a semnat, de asemenea, un acord cu Rusia pentru două noi reactoare la centrala nucleară Paks şi care vor fi construite de către compania rusă Rosatom. Acest proiect va fi finanţat cu un împrumut de 10 miliarde de euro din partea Rusiei, dar va fi deţinut şi gestionat de statul ungar. Proiectul a fost amânat din cauza reglementărilor UE, potrivit Ungariei.
Peter Szijjarto cere țărilor din Europa Centrală și de Est să coopereze pentru a-și consolida securitatea energetică
Articole Similare

39
Conferinţa de Securitate de la Munchen - Moscova nu și-a manifestat interesul de a participa
39

61
CEDO condamnă Rusia pentru "tratamente inumane" aplicate opozantului Aleksei Navalnîi
61

1.866
VIDEO Răsturnare de situație în războiul din Sudan - Armata sudaneză a spart asediul unui oraș strategic
1.866

138
Proteste în Iran - O sută treizeci şi nouă de străini arestaţi
138

40
NASA amână viitoarea misiune Artemis II către Lună
40

37
Record istoric - Numărul turiștilor care au vizitat Spania s-a apropiat de o sută de milioane
37

67
Priorităţile Regatul Unit la Consiliul de Securitate al ONU: Ucraina, Sudanul şi Gaza
67

3.334
Percheziţie în curs la sediul reţelei de socializare X: Elon Musk a fost convocat la o „audiere liberă”
3.334

27
Spania va interzice accesul la rețelele de socializare pentru copiii sub 16 ani
27

3.657
Victimele prădătorului Epstein se revoltă în fața justiției americane: viața lor e „devastată” după ultimele dezvăluiri / Ce au solicitat
3.657

92
Mișcări pe tabla de șah a Orientului Mijlociu - Erdogan vizitează Arabia Saudită şi Egiptul
92

85
Dosarul nuclear iranian - Franța cere în primul rând încetarea represiunii
85

4.712
Fraudă masivă în UE, "trasă pe dreapta" de procurorii lui Kovesi: Mașini avariate din SUA, reparate "la mișto" și revândute ca noi, inclusiv în România
4.712

















Comentează