Jucătoarea cehă de tenis Petra Kvitova, favorita numărul 3, s-a calificat în finala turneului WTA de la Stuttgart, dotat cu premii totale în valoare de 886.077 dolari, învingând-o în trei seturi, 7-6 (7/3), 3-6, 6-1, pe olandeza Kiki Bertens, cap de serie numărul 6, sâmbătă, într-o partidă din penultimul act al acestei competiţii potrivit Agerpres.
Kvitova se va lupta duminică pentru trofeu cu estonianca Anett Kontaveit, numărul 8 pe lista favoritelor, care a profitat de abandonul japonezei Naomi Osaka, liderul clasamentului mondial, victima unei leziuni musculare în zona abdominală.
Osaka, învingătoare în Openul Australiei în acest sezon, şi-a asigurat menţinerea în fruntea ierarhiei tenisului feminin, în ciuda acestui forfait.
În vârstă de 29 ani, Petra Kvitova are în palmares 26 de titluri WTA, în timp ce Anett Kontaveit (23 ani) a obţinut până acum un singur trofeu în circuitul profesionist, la s'Hertogenbosch (Olanda), în 2017.
Începând de luni, Kvitova va urca pe poziţia a doua a clasamentului WTA, urmând să facă rocadă cu românca Simona Halep, care va coborî pe locul al treilea.
Petra Kvitova - Anett Kontaveit, în finala turneului WTA de la Stuttgart
Explorează subiectul
Articole Similare

56
Anglia învinge Estonia și devine prima echipă europeană calificată la Cupa Mondială 2026
56

35
Africa de Sud s-a calificat la Cupa Mondială 2026 după victoria clară cu Rwanda
35

26
Norvegia a remizat cu Noua Zeelandă, scor 1-1, într-un amical disputat la Oslo
26

11
Bremer, fundașul lui Juventus, a fost operat la genunchi și va lipsi mai multe săptămâni
11

22
Potaissa Turda, învinsă la debutul din Europea League de Bidasoa Irun
22

18
Dinamo București triumfă în amicalul cu Dunav Ruse, 4 seturi câștigate
18

25
România U21 învinge Cipru U21 cu 2-0 în calificările pentru Euro 2027
25

39
Moldova obține primul punct în calificările pentru Cupa Mondială 2026, scor 1-1 cu Estonia
39

15
CSO Voluntari începe apărarea titlului ENBL cu o victorie clară, 92-72, cu Alkar Sinj
15

13
Valencia Basket va juca meciul cu Hapoel Tel Aviv fără spectatori, din motive de siguranță
13

32
Clubul din Istanbul, Fenerbahce, ar putea încerca transferul atacantului francez Benzema
32

20
FR Handbal a anunțat lotul României pentru Trofeul Carpați
20

29
VIDEO Eto’o și-a exprimat furia față de spectatori în timpul remizei Camerun-Angola
29
Comentează