Petra Kvitova, locul 17 WTA, a fost învinsă în turul I al turneului de categorie WTA 500 de la Adelaide

Petra Kvitova

Jucătoare cehă Petra Kvitova, locul 17 WTA, a fost învinsă, luni, în turul I al turneului de categorie WTA 500 de la Adelaide, conform news.ro

Kvitova a fost învinsă, cu scorul de 6-7 (4), 7-5, 6-2, de australianca Priscilla Hon, locul 263 WTA, beneficiară a unui wild card, după un meci care a durat două ore şi 20 de minute.

Sportiva din Cehia a avut serviciul şi 4-2 în setul secund, dar nu a putut să închidă meciul şi a mai câştigat până la final doar trei ghemuri.

În faza următoare, Hon va evolua cu învingătoarea din meciul Paula Badosa (Spania), locul 8 WTA şi cap de serie numărul 4 - Victoria Azarenka (Belarus), locul 27 WTA.

Într-un alt meci, Maria Sakkari din Grecia, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 3, a trecut cu ceva dificultate de Tamara Zidansek din Slovenia, locul 30 WTA, scor 6-2, 0-6, 6-4, după două ore şi cinci minute de joc.