Petrolul Ploiești a învins formația ACS Viitorul Pandurii Tg. Jiu, scor 3-1

petrolul ploiesti

Petrolul Ploiești a învins formația ACS Viitorul Pandurii Tg. Jiu, marți, pe Stadionul "Ilie Oană", scor 3-1, în runda cu numărul 17 din Liga 2, potrivit Mediafax.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 21, prin Victor Astafei, însă Petrolul Ploiești a revenit la scurt timp, ducând scorul la 3-1 până la pauză.

Antonio Manolache, Tudor Saim și Ionuț Cioinac au punctat pentru ploieșteni în minutele 30, 40, respectiv 43. După pauză, cele două formații nu au mai reușit să înscrie, iar partida s-a încheiat cu victoria echipei Petrolul Ploiești, scor 3-1.

În urma acestui rezultat, Petrolul Ploiești a urcat pe locul 3 în Liga 2, cu 28 de puncte acumulate în 15 runde. De partea cealaltă, ACS Viitorul Pandurii Tg. Jiu se menține pe locul 9, cu 21 de puncte acumulate în 16 jocuri.

Lider în Liga 2 este CS Mioveni, cu 30 de puncte în 15 jocuri, fiind urmată de UTA Arad, care are 28 de puncte în 13 partide.