Piaţa auto chineză - cea mai mare din lume - a înregistrat în septembrie o scădere a vânzărilor de 5,2%, a 15-a lună consecutivă de declin, după un recul de 6,9% în august şi de 4,3% în iulie, arată datele publicate luni de Asociaţia Producătorilor Auto din China (CAAM), transmite Reuters potrivit Agerpres.
Luna trecută, s-au livrat în China 2,27 milioane de vehicule. În urma reducerii subvenţiilor la achiziţionarea de automobile electrice şi hibride, vânzările pe acest segment au scăzut cu 34,2% în septembrie, a treia lună consecutivă de declin. CAAM se aşteaptă ca anul acesta livrările de vehicule electrice şi hibride să crească, dar într-un ritm mai lent, la 1,5 milioane, faţă de 1,6 milioane previzionate anterior.
Septembrie şi octombrie, cunoscute ca "septembrie de aur şi octombrie de argint" de specialiştii auto chinezi, sunt percepute ca perioadele de vârf ale sezonului pentru vânzări, clienţii revenind în mod tradiţional să facă achiziţii după perioada verii.
"Vânzările sunt în creştere în semestrul doi din 2019, dar nu au atins aşteptările şi ritmul încetineşte", a apreciat Chen Shihua, asistent al secretarului general al CAAM.
În iulie, Asociaţia Producătorilor Auto din China estima că piaţa auto a ţării va înregistra anul acesta un declin al vânzărilor de 5%, la 26,68 milioane de vehicule. Anul trecut, livrările au totalizat 22,35 milioane, în scădere cu 5,8% faţă de 2017. A fost primul declin pe piaţa auto chineză din ultimii 28 de ani.
Ceea ce se întâmplă în China nu este decât o reflectare a situaţiei la nivel mondial, unde creşterea preţurilor, tensiunile politice, scăderea apetitului pentru automobilele diesel şi noile servicii de car-sharing încep să reducă cererea de automobile pe pieţe precum Marea Britanie şi SUA. În condiţiile în care şi ultima mare speranţă, China, începe să dea semne de scădere a vânzărilor, industria auto mondială ar putea fi deja în recesiune, avertizează analiştii.
Piața auto chineză se prăbușește - Vânzările au scăzut cu 5,2% în septembrie, a 15-a lună de declin
Articole Similare

467
VIDEO Marco Rubio liniștește Europa: Vom fi întotdeauna un copil al Europei, nu renunțăm la relația transatlantică
467

2.240
China, cheia pentru oprirea războiului din Ucraina - Ambasadorul SUA la NATO: Un telefon
2.240

81
Un cutremur cu magnitudinea 6,4 s-a produs sâmbătă în apropierea coastelor Vanuatu, conform Serviciului Geologic al Statelor Unite
81

2.466
Marco Rubio la Munchen: America și Europa trebuie să remodeleze împreună ordinea globală, dar Europa trebuie să se apere singură
2.466

1.888
Tensiuni în creștere în Orientul Mijlociu - SUA, gata de o campanie militară de amploare și de durată în Iran
1.888

1.435
Jeffrey Epstein, tip sensibil și romantic? S-a aflat unde îl invita Dr. Oz
1.435

3.036
VIDEO Zelenski, atac frontal la adresa lui Putin: Dumnezeu să ajute să nu mai aibă prea mult timp
3.036

178
Purtătorul de cuvânt al Kremlinului consideră că lumea a intrat într-o nouă eră în 2014, invocând ”rolul Occidentului în lovitura de stat din 2014, din Ucraina”
178

51
Un atac cu drone efectuat de forţele ruse vineri noaptea au ucis o femeie la Odesa
51

119
Un atac american împotriva unei nave suspectate de trafic de droguri s-a soldat cu trei morţi în Caraibe
119

151
Statele Unite: Doi agenţi ai ICE suspendaţi pentru că au minţit în legătură cu împuşcăturile asupra unui imigrant în Minneapolis
151

125
Armata SUA se pregăteşte pentru posibile operaţiuni prelungite împotriva Iranului
125

5.582
Val de inchideri în sistemul bancar: peste 120 de sucursale dispar – Ce a dus la această decizie
5.582

















Comentează