Play-off-ul Ligii Naţionale de baschet - U BT Cluj – Steaua, 2-0 la general, şi SCM Craiova – SCM Timişoara, 1-1

minge de baschet

Meciul doi din sferturile play-off-ului Ligii Naţionale de baschet masculin s-a disputat vineri, între U BT Cluj – Steaua Bucureşti şi SCM Craiova – SCM Timişoara. Gazdele s-au impus în ambele partide potrivit mediafax.

U Banca Transilvania Cluj a câştigat cu scorul de 71-68 (34-35) disputa cu Steaua Bucureşti, iar SCM Craiova s-a impus în meciul cu SCM Timişoara, cu 88-72 (40-36).

La general, U BT Cluj conduce Steaua cu 2-0, după ce în primul meci a câştigat cu 72-64, iar între SCM Craiova şi SCM Timişoara, scorul este 1-1 (69-71 în prima partidă).

Confruntările se mută la Bucureşti şi Timişoara, în 1 şi 3 mai.

În celelalte două meciuri din sferturi, sâmbătă este programat meciul cu numărul 2, între CSU Sibiu – Dinamo Bucureşti (81-75 în primul meci) şi CSM Oradea – BCMU Piteşti (81-77). Meciurile 3-4 sunt programate la Bucureşti şi Piteşti, în 2 şi 4 mai.

Câştigătoarele din faza sferturilor se califică în semifinale, unde se va lupta, tot în cinci partide, pentru titlul naţional.