Conducerea PMP va avea, vineri, începând cu ora 16.00, o sedinta la Snagov, pentru a discuta pozitia partidului fata de turul II al prezidentialelor, a declarat secretarul executiv al PMP Vasile Gherasim.
UPDATE: Elena Udrea va sustine o conferinta de presa, vineri, la ora 18.30 pentru a comunica concluziile consultarilor cu conducerea partidului privid sustinerea pe care o va acorda PMP unuia dintre candidatii la alegerile prezidentiale din turul II.
Vasile Gherasim a precizat, pentru Mediafax, ca, dupa parerea lui, PMP sustine dreapta în orice varianta, însa problema apare odata cu anuntul lui Klaus Iohannis, candidatul ACL la prezidentiale, ca nu va negocia cu nimeni.
"Parerea mea este ca noi sustinem dreapta în orice varianta, însa, în conditiile în care Klaus Iohannis apare la televizor si spune ca nu negociaza cu nimeni, nu putem sa intram cu forta în casa omului. În aceste conditii, vom discuta ce atitudine politica sa avem atunci când cel care ar trebui sa fie partener îti spune «nu veni la mine ca e poarta încuiata»", a adaugat Vasile Gherasim.
El a spus ca, din experienta lui politica, nu a mai întâlnit asa ceva, ca un lider politic sa nu considere negocierea drept o tehnica si practica politica moderna.
"În experienta mea, eu nu am întâlnit asa ceva, ca un lider sa nu considere negocierea si compromisul drept tehnica si practica politica moderna", a mentionat Gherasim.
El a precizat ca la Snagov se va reuni conducerea partidului de la nivelul judetelor pâna la nivelul central, într-o sedinta a Consiliului National al PMP, la care se va face si o analiza a rezultatelor obtinute de partid în primul tur al alegerilor prezidentiale.
Candidatul PMP, Elena Udrea, a obtinut la alegerile din 2 noiembrie 5,20% din voturi.
Liderul PMP Elena Udrea a declarat, luni seara, ca nu va negocia nimic pentru turul II al prezidentialelor, dar PMP ar putea avea în perioada urmatoare un punct de vedere legat de candidatii ramasi în competitie.
Comentează