Poli Iaşi – FCU Craiova 1-1, în etapa a 13-a

Superliga

Echipa Poli Iaşi a încheiat la egalitate duminică, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa FCU Craiova, într-un meci din etapa a 13-a a Superligii.

Alin Roman a deschis scorul la Iaşi, cu un şut de la 30 de metri, în minutul 13. Oltenii au reuşit să înscrie în minutul 19, dar golul lui Bahassa a fost anulat pentru ofsaid. În minutul 64, arbitrul Iulian Dima i-a acordat un cartonaş roşu portarului gazdelor, Ailenei, pentru o intrare la Aurelian Chiţu, dar şi-a schimbat decizia după consultarea VAR, schimbând roşul într-un cartonaş galben. În minutul 66, Iulian Dima i-a arătat al doilea galben lui Leo Lacroix şi l-a eliminat pe fundaşul elveţian. Oaspeţii au trecut pe lângă egalare în minutul 87, când Ailenei a intervenit salutar la şutul din apropriere al lui Jibril Ibrahimi. Sidibe a trimis pe lângă poartă în minutul 88, iar insistenţa craiovenilor a dat roade în minutul 90+1, când Ibrahimi a egalat cu un şut senzaţional, de la 30 de metri, conform News.ro.

În clasament, Poli Iaşi se află pe locul 9, cu 15 puncte, iar FCU Craiova este pe 11, cu 14 puncte.

POLI IAŞI: Ailenei - Martac, Fl. Ilie, Katanec, R. Ispas - A. Roman (R. Ion 89), Bordeianu (Itu 85), Marchioni, Stefanovici (A. Gheorghiţă 46) - S. Buş (A. Ciobanu 89), Luis Phelipe (Vojtus 46). ANTRENOR: Leo Grozavu

FCU CRAIOVA: Gurău – Compagnucci, Lacroix, Danny Henriques, Padula (Mascarenhas 56) - Dr. Albu (Buta 56), V. Achim – Bahassa (Ibrahimi 72), A. Chiţu, Van Durmen (V. Pop 87) - Blănuţă (Sidibe 56). ANTRENOR: Giovanni Costantino

Cartonaşe galbene: Luis Phelipe 45+4, Bojtus 59, Ailenei 64 / Bahassa 44, Lacroix 45+1, Padula 53, Gurău 67, Buta 76

Cartonaş roşu: Leo Lacroix (FCU Craiova) min. 67

Arbitri: Iulian Dima - Mihai Marica, Ferencz Tunyogi - Cătălin Busi

Arbitri VAR: Szabolcs Kovacs - Mihăiţă Necula

Observator: Marian Dorobanţu