Portarul Thibaut Courtois de la Real Madrid a fost diagnosticat cu gastroenterită acută

Real Madrid

Real Madrid a emis un comunicat de presă, vineri, în care a adus lămuriri cu privire la situația medicală a lui Thibaut Courtois. Clubul spaniol a anunțat că portarul a fost diagnosticat cu gastroenterită acută, însă belgianul răspunde favorabil tratamentului, anunță MEDIAFAX.

Courtois a fost schimbat la pauza meciului de marți, din Liga Campionilor, contra lui Club Brugge, scor 2-2. După două goluri încasate în prima repriză, belgianul a fost lăsat la vestiare de Zidane, iar în locul său a intrat Areola. Presa din Spania a pus această înlocuire pe seama unor alte aspecte, însă Real Madrid a dezmințit că portarul ar suferi de anxietate.

"În legătură cu anumite informații apărute despre jucătorul nostru, Thibaut Courtois, Real Madrid vrea să facă următoarele precizări:

1. Jucătorul nostru nu a fost niciodată diagnosticat cu presupusa anxietate, astfel că informația este absolut falsă.

2. Thibaut Courtois a fost diagnosticat cu gastroenterită acută, deshidratare și dezechilibru electrolitic, fapt care nu i-a permis să termine meciul de marți, contra lui Club Brugge.

3. Jucătorul răspunde favorabil tratamentului", a transmis clubul Real Madrid.

Potrivit presei din Spania, Courtois va absenta de la următorul meci al echipei sale, contra lui Granada, locul său urmând să fie luat de Alphonse Areola.

Meciul Real Madrid - Granada, din etapa a opta a primei ligi spaniole, este programat sâmbătă, de la ora 17:00, pe stadionul "Santiago Bernabeu". Înaintea acestui duel, echipa lui Zidane ocupă primul loc, cu 15 puncte, în timp ce oaspeţii sunt în imediata apropiere, pe poziţia secundă, la o lungime distanţă.