Potaissa Turda a câştigat Challenge Cup, la Atena: A pierdut returul finalei cu AEK, dar s-a impus la general, datorită golaverajului

Inquam Photos / Manases Sandor
Inquam Potaissa Turda

Echipa de handbal masculin Potaissa Turda a câştigat duminică, în deplasare, trofeul Challenge Cup, deşi a fost învinsă de formaţia elenă AEK Atena, cu scorul de 27-26 (11-18), în manşa retur din finala competiţiei.

În tur, Potaissa Turda s-a impus cu scorul de 33-22 (14-11), iar cu 59-49 la general câştigă finala şi, implicit, trofeul Challenge Cup.

Potaissa Turda îşi trece trofeul în palmares pentru prima dată, după a doua finala consecutivă, scrie news.ro.

Potaissa Turda s-a calificat în finală după ce a eliminat formaţia islandeză IBV Vestmannaeyjar (28-31 şi 28-24), în timp ce AEK Atena a trecut de Madeira Andebol SAD (29-21 şi 23-23).

În sferturi, Potaissa Turda a eliminat formaţia norvegiană FyllingenBergen (29-24 şi 30-32). În optimi a trecut de belgienii de la HC Vise BM (44-24 şi 24-29), iar în turul III al competiţiei a eliminat echipa kosovară KH Trepca (35-19 şi 40-30).

În sezonul trecut, Potaissa Turda a jucat finala Challenge Cup, fiind învinsă de Sporting.

România a bifat trei faze finale de cupe europene în acest sezon: CSM Bucureşti la Turneul Final Four al Ligii Campionilor (medalie de bronz), SCM Craiova în Cupa EHF, pe care a câştigat-o (ambele la feminin), respectiv Potaissa Turda, care a câştigat Challenge Cup (masculin).

Challenge Cup la handbal masculin a fost cucerită anterior de alte trei echipe româneşti: Steaua Bucureşti şi HC Odorhei, o dată, iar UCM Reşiţa de trei ori.

Citește și: De ce i-a făcut de fapt Ludovic Orban plângere penală Vioricăi Dăncilă – planul din spatele ușilor închise! Ce va urma pentru cariera lui politică .