Potaissa Turda a câştigat derby-ul cu HC Dobrogea Sud, în Liga Naţională de handbal masculin

potaissa turda handbal

Vicecampioana AHC Potaissa Turda a învins-o pe HC Dobrogea Sud Constanţa cu scorul de 29-27 (12-13), luni, în deplasare, în derby-ul etapei a 16-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, anunță Agerpres.

Gazdele au dominat în mare parte prima repriză, intrând la pauză cu un avantaj minim, 13-12.

În repriza secundă, Potaissa a preluat controlul şi s-a desprins la patru goluri, 22-18 (min. 44), rezistând la conducere pe tabelă până la final, în ciuda faptului că HC Dobrogea Sud s-a apropiat în mai multe rânduri la un singur gol.

Huba Talas a marcat 7 goluri pentru turdeni, Cristian Ghiţă a reuşit 6, Marius Szoke 5, Milos Dragas 4 etc.

De la gazde s-au remarcat Strahinja Stankovic 9 goluri şi Gabriel Ilie cu 8.

Potaissa a ajuns la şapte victorii consecutive în campionat.