Povestea lui Alexandru, românul care a lucrat pentru Meta și a demisionat după ce ajunsese să câștige aproape 250.000 de dolari

Autor: Nicoleta Nicolau

Publicat: 31-07-2024

Actualizat: 31-07-2024

Article thumbnail

Sursă foto: Reddit

Alexandru Voica, un român în vârstă de 39 de ani este, astăzi, un profesionist în comunicare și marketing stabilit în Londra, după ce a terminat studiile în informatică în România. În 2018 a găsit pe LinkedIn un post la Meta - compania care deține Facebook, Instagram, Threads WhatsApp printre alte produse și servicii - și a fost imediat angajat. Dar după 4 ani, când ajunsese să câștige peste 400.000 de dolari, a demisionat și a decis să încerce altceva.

 

„Sunt din România și am studiat informatica la o universitate din țara mea natală. După absolvire, am acceptat un post la ARM în Cambridge. Am locuit și am lucrat în Marea Britanie în ultimii 15 ani. Am început în roluri de inginer, dar curând mi-am dat seama de pasiunea mea pentru tehnologie și storytelling, ceea ce m-a condus către comunicarea de marketing. Această tranziție nu a fost motivată financiar, ci de găsirea bucuriei în munca mea“, a povestit Alexandru Voica pentru publicația americană Business Insider.

Intrarea în lumea PR și marketing a venit cu o curbă de învățare. „Rolurile mele au implicat adesea crearea unei punți de legătură între ingineri, oameni de știință și jurnaliști, valorificându-mi cunoștințele tehnice și abilitățile de comunicare. M-am alăturat Meta datorită impactului și dimensiunii sale. În 2018, mi-am părăsit rolul de șef al departamentului de PR și comunicare tehnologică la Ocado Group și m-am alăturat Meta după ce am văzut pe LinkedIn un rol care mă interesa. Am început să interacționez cu echipe din întreaga lume“, își amintește Alexandru.

 

Pe ce a mizat Alexandru când a ajuns să câștige peste 250.000 de dolari în compania lui Zuckerberg

Românul povestește că știa exact ce își dorește  în ceea ce privește salariul și beneficiile, inclusiv opțiunile pe acțiuni. „Meta mi-a oferit un pachet cuprinzător de beneficii care mi-a îndeplinit așteptările. Acesta includea asistență medicală, concediu parental, abonamente la sală și un plan de pensii. Nu mi s-a oferit un bonus de angajare, dar remunerația mea a inclus un bonus anual, jumătate bazat pe performanța mea și jumătate pe performanța financiară a companiei. Procentul a crescut odată cu avansările, începând de la 20 % și ajungând la 25 % pe măsură ce avansam. Când am plecat în 2022, câștigam 135 000 de lire sterline, aproximativ 173 000 de dolari, din salariul de bază și 190 000 de lire sterline în total, aproximativ 244 000 de dolari, incluzând bonusul“, a povestit românul.

Procesul de promovare la Meta a implicat un ciclu de evaluare a performanțelor de două ori pe an. Promovările se refereau la realizările individuale și la modul de lucru și colaborare eficientă cu ceilalți.

content-image

Informaticianul român povestește că a fost promovat o dată în timpul lucrat la Meta: „În alte companii pentru care am lucrat, procesul decizional era condus în principal de la vârf, iar echipele aveau domenii clare de interes, de la care rareori se îndepărtau. Meta era unică pentru că procesul decizional se desfășura, de asemenea, la nivel interfuncțional, acoperind mai multe echipe, ceea ce însemna că puteai valorifica expertiza unor persoane din afara organizației tale. Dimensiunea companiei era diferită de orice altă companie la care lucrasem până atunci. Scara vastă a introdus provocări și oportunități unice pentru o companie globală cu un impact societal semnificativ.

Dimensiunea mare a Meta a însemnat că inițierea proiectelor a fost mai complexă decât în companiile mai mici. Proiectele necesitau acordul echipelor interfuncționale și uneori trebuiau să treacă prin mai multe niveluri de aprobare, care, deși temeinice, puteau încetini procesul. Erau momente în care aveai zeci de persoane implicate într-o decizie sau într-un proiect care nu ar fi trebuit să necesite prea multe dezbateri. Proeminența companiei a însemnat, de asemenea, că mass-media și publicul au analizat constant activitatea noastră, ceea ce este de așteptat pentru o companie cu un impact societal atât de mare“, a mai povestit românul potrivit sursei citate.

 

Avantajele și dezavantajele de a lucra pentru Meta

Există avantaje și dezavantaje în a fi asociat cu o companie cu un asemenea impact. Recunoașterea numelui și validarea experienței i-au oferit lui Alexandru un avantaj competitiv în căutarea unui loc de muncă, ceea ce a început să facă după ce a lucrat la Meta timp de aproximativ 3 ani și jumătate.

„Această parte a CV-ului meu a atras adesea atenția recrutorilor. Existau și unele dezavantaje. Companiile mai mici puteau ezita să angajeze o persoană care provenea dintr-o mare firmă de tehnologie din cauza preocupărilor legate de satisfacerea așteptărilor salariale sau de teama că aș putea fi supracalificat pentru rolurile pe care le ofereau.

Vizibilitatea mea pe platforme precum LinkedIn a crescut în așa măsură încât am primit frecvent mesaje nesolicitate atât de la recrutori, cât și de la persoane aleatorii care căutau asistență. Acest lucru m-a plasat ocazional în situații stânjenitoare în care a trebuit să redirecționez aceste solicitări către canalele oficiale de asistență. Deși rețeaua profesională pe care mi-am construit-o a fost benefică, aceasta a condus, de asemenea, la un număr copleșitor de cereri de recomandări sau de îndrumare pentru a fi angajat la Meta, care erau dificil de gestionat“, a explicat românul..

 

Alexandru, consilier la prima universitate de inteligență artificială din lume

Alexandru spune că după acest parcurs a decis să părăsească Meta din motive personale. „După anii exigenți ai pandemiei, am dorit să petrec mai mult timp cu familia mea. O înghețare internă a angajărilor și concedierile ulterioare mi-au confirmat decizia de a căuta oportunități în altă parte, conducându-mă către un rol într-un sector diferit, aliniat mai îndeaproape cu obiectivele și valorile mele profesionale. Înainte ca concedierile din noiembrie 2022 să fie anunțate public, simțisem deja că este posibil ca societatea să se dezvolte în mod nesustenabil. În timpul mandatului meu, am urmărit creșterea numărului de angajați de la aproximativ 50 000 la 90 000. Această aproape dublare a forței de muncă părea disproporționată, chiar și pentru o companie de talia Meta“, este de părere informaticianul  român.

După plecarea de la Meta, Alexandru a început să lucreze pentru un startup din Londra specializat în avatare AI. „Spre deosebire de setările structurate și stratificate ale marilor corporații, am acces direct la conducerea companiei, ceea ce îmi permite să am un impact mai mare asupra deciziilor. De asemenea, consiliez prima universitate de inteligență artificială din lume din Abu Dhabi, care se bazează pe rețeaua și experiențele mele de la Meta pentru a crește profilul global al instituției în domeniul educației în domeniul inteligenței artificiale. Relațiile cultivate în Big Tech pot duce la oportunități semnificative chiar și după ce plec. Nu am regrete, dar îmi este dor de colegii mei de la Meta. Sunt deschis să mă întorc la Big Tech dacă apare oportunitatea potrivită. Experiențele mele pozitive la Meta înseamnă că aș lua în considerare un alt rol acolo“, a mai spus românul.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri