Președintele CNA poate fi demis. Iohannis a promulgat legea.

Autor: Mirel Axinte, Consultant și comentator politic

Publicat: 21-07-2015

Actualizat: 21-07-2015

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat decretul privind promulgarea Legii pentru modificarea art. 20 din Legea audiovizualului, prin care respingerea de către Parlament a raportului anual de activitate al CNA atrage, de drept, demiterea din funcţie a preşedintelui Consiliului.

Plenul Senatului a aprobat pe 29 iunie propunerea legislativă pentru modificarea art. 20 din Legea audiovizualului. 

Conform acesteia, respingerea de către Parlament a raportului anual de activitate a CNA atrage, de drept, demiterea din funcţie a preşedintelui, situaţie în care Legislativul va numi un nou şef al Consiliului pentru restul de mandat.

Actuala Lege a audiovizualului nu prevedea posibilitatea demiterii preşedintelui CNA, ci doar că CNA trebuie să depună în Parlament până la 15 aprilie un raport anual de activitate şi execuţia bugetară.

AGERPRES

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri