Moscova a anunţat vineri o inspecţie neprevăzută a pregătirii de luptă a trupelor sale din Extremul Orient şi a precizat că ele vor exersa mobilizarea în baze militare îndepărtate din Rusia pentru antrenamente, relatează Reuters și Agerpres.
Manevrele militare ale Rusiei sunt urmărite cu atenţie din cauza mobilizării de trupe din apropierea Ucrainei, care a atras temeri la Kiev şi în Occident că Moscova ar putea pregăti o invazie. Rusia neagă că ar avea un astfel de plan.
Imagini video ale Ministerului Apărării, făcute publice de agenţia de presă RIA Novosti, arată numeroase vehicule blindate şi alte echipamente militare încărcate în trenuri în Districtul Militar Estic.
"Exerciţiile vor permite evaluarea pregătirii trupelor de a desfăşura misiuni necesare după regrupări la distanţe mari de-a lungul teritoriului rus", a explicat Ministerul Apărării.
Analişti de informaţii open-source ale serviciilor secrete văd de mai multe săptămâni în imagini de pe reţelele de socializare cum sunt transportate echipamente militare grele ruseşti, inclusiv cu trenul.
Rusia a spus că are libertatea să decidă unde îşi mută trupele pe teritoriul său şi că acestea nu reprezintă nicio ameninţare externă.
Rob Lee, analist militar şi membru al Foreign Policy Research Institute din SUA, a spus că exerciţiile vor testa capacitatea unităţilor militare de a finaliza misiuni după efectuarea unor deplasări pe distanţe mari.
"Cel mai probabil este o acoperire pentru mutarea unor unităţi spre Ucraina", a scris el pe Twitter.
Pregătiri de luptă a trupelor ruse din Extremul Orient - Moscova declanșează o inspecție neprevăzută
Explorează subiectul
Articole Similare

92
Președintele Venezuelei este gata să declare starea de urgenţă în cazul unei 'agresiuni' din partea Statelor Unite
92

1.535
O mare companie aeriană anunță mii de concedieri - cea mai mare reducere de personal de la criza Covid-19
1.535

37
Un mort şi 79 de răniţi în urma prăbuşirii unei clădiri, în Indonezia
37

2.023
Netanyahu își cere scuze pentru atacurile israeliene din Qatar și regretă moartea agentului de securitate
2.023

69
Donald Trump ia în considerare furnizarea de rachete cu rază lungă de acțiune Ucrainei, anunță JD Vance
69

2.417
Țara din UE care interzice alcoolul pe timpul nopții. Autoritățile, speriate după ce au citit un raport
2.417

983
Alertă la centrala nucleară din Zaporojie: Nu mai este alimentată cu energie electrică de șase zile
983

4.437
Serviciile de informații ucrainene fac dezvăluiri care provoacă panică: 'Manevra' folosită de Putin pentru a ataca țările din UE
4.437

19
Incendiul de vegetație masiv din Namibia a fost 'adus sub control', transmite ministrul Mediului
19

74
Zelenski a pus mâna pe telefon și a vorbit cu Maia Sandu: 'M-am bucurat!'
74

28
Siegfried Mureșan, mesaj clar după alegerile de peste Prut: 'Victoria va accelera drumul Republicii Moldova către Uniunea Europeană'
28

1.467
FOTO Cum arată planul pentru Fâșia Gaza: Care sunt cele 20 de puncte propuse de Donald Trump
1.467

1.659
Donald Trump se pune șef peste Gaza: Tony Blair va face și el parte din conducere
1.659
Comentează