Premier League: FC Liverpool a umilit pe Manchester United, scor 7-0

Premier League

Echipa engleză FC Liverpool a învins duminică, pe teren propriu, formaţia Manchester United, scor 7-0, într-un meci din etapa a 26-a a Premier League, informează News.ro.

FC Liverpool i-a administrat lui Manchester United cea mai umilitoare înfrângere din acest sezon, 7-0. După o primă repriză în care gazdele au marcat o singură dată, prin Cody Gakpo, în minutul 43, meciul a luat o altă turnură în partea secundă. Darwin Nunez a înscris pentru 2-0 (min. 47) şi Gakpo a urcat scorul la 3-0 (min. 50). Salah a înscris în minutul 66, Nunez a reuşit dubla în minutul 75, iar Salah l-a urmat, în minutul 83. Intrat în minutul 79, Firmino a stabilit scorul final în minutul 88. La celebrarea golului, un fan al lui Liverpool a intrat pe teren şi a fost scos de stewarzi după ce era să îl accidenteze pe Robertson.

Liverpool este pe locul 5, cu 42 de puncte, iar Manchester United rămâne pe locul 3, cu 49 de puncte.

Într-un alt meci disputat duminică, Nottingham Forest şi Everton au încheiat la egalitate, 2-2. Pentru Nottingham a înscris Brennan Johnson, în minutele 19 şi 77, iar Demarai Gray (min. 10, din penalti) şi Abdoulaye Doucoure (min 29) au marcat pentru Everton.