Premier League: Sheffield United a fost demolată de Newcastle, cu scorul 0-8

logo sheffield united

Echipa engleză Newcastle United a învins duminică, în deplasare, formaţia Sheffield United, scor 8-0, într-un meci din etapa a şasea a Premier League, conform news.ro.

Pe Bramall Lane nu a existat decât o singură echipă: Newcastle! Elevii lui Eddie Howe au controlat meciul de la un cap la altul, înscriind de opt ori, cu opt marcatori diferiţi. Sean Longstaff a deschis scorul în minutul 21, din pasa lui Anthony Gordon, intrat în minutul 12, din cauza accidentării lui Harvey Barnes. Dan Burn a majorat scorul în minutul 31, iar Sven Botman a stabilit scorul pauzei, în minutul 35.

Recitalul „coţofenelor” a continuat şi în repriza secundă. Callum Wilson a înscris pentru 4-0 în minutul 56, apoi Anthony Gordon a făcut 5-0 în minutul 61. După şapte minute a marcat şi Miguel Almiron, în minutul 75 şi-a trecut numele pe lista marcatorilor şi Bruno Guimaraes, iar rezultatul final a fost stabilit în minutul 87, de Aleksander Isak.

Newcastle a reuşit scorul de până acum al campionatului, a bifat a treia victorie şi se află pe locul 8 în clasament, cu 9 puncte.

Sheffield United este ultima în Premier League, locul 20, cu un punct în şase etape.