Preşedintele francez Emmanuel Macron a promulgat vineri în stil american două legi privind etica vieţii politice, semnând documentele chiar în faţa camerelor de televiziune care transmiteau în direct ceremonialul, ceea ce este o premieră în Franţa, relatează AFP şi Reuters, potrivit Agerpres.
Autorizând televiziunile să filmeze semnarea legilor în biroul său din Palatul Elysee, preşedintele "a dorit să confere toată solemnitatea necesară acestui moment", a asigurat secretarul de stat pentru relaţia cu Parlamentul, Christophe Castaner.
În Franţa, invitarea televiziunilor este o practică neobişnuită pentru o astfel de formalitate juridică, amintind de ceremoniile, cel puţin teatrale, de promulgare a unor legi mediatizate de liderii de la Casa Albă, notează France Presse.
Gestul său a stârnit imediat comentarii în social media, ai căror utilizatori au făcut paralele cu preşedintele american Donald Trump.
"Preşedintele nostru Macron într-o stare foarte 'trumpiană' ", a scris un utilizator pe Twitter. "Macron se preface că e Donald Trump. Pentru cine e o veste proastă? Pentru el sau pentru noi?" - a comentat un altul.
Instalat la Elysee la începutul lui mai, după o ascensiune vertiginoasă, cel mai tânăr preşedinte din istoria Franţei (39 de ani) a reuşit, în câteva săptămâni, să schimbe imaginea puterii în ţară. Emmanuel Macron a impus un stil modern de inspiraţie americană, şi-a promovat partidul ca pe un start-up şi nu ezită să se afişeze pe reţelele de socializare ori la braţ cu soţia sa.
Prevederile promulgate vineri, adoptate de legislativ la începutul lui august, vizează ridicarea standardelor morale în politică, unul din marile proiecte ale lui Macron, ales preşedinte într-un context în care responsabili politici de pe întregul eşichier erau afectaţi de scandaluri. Între altele, ele interzic angajarea rudelor, subiect care l-a costat scump pe candidatul dreptei la prezidenţiale dat iniţial favorit în alegerile din primăvară, Francois Fillon.
Premieră în Franţa: Preşedintele Emmanuel Macron semnează legi în direct
Explorează subiectul
Articole Similare

867
Iranul recunoaște oficial moartea lui Khemenei/ 40 de zile de doliu național
867

60
VIDEO 'Khamenei este în viață': Teheranul respinge categoric declarațiile lui Donald Trump. Au aparut și imagini video cu liderul suprem adresându-se națiunii
60

1.418
Iranul a lansat un atac masiv cu 350 de rachete și alte sute de drone asupra Emiratelor Arabe Unite / Incident grav la aeroportul din Abu Dhabi
1.418

1.130
Ce ar însemna moartea ayatollahul Ali Khamenei pentru Iran și regiune / O întrebare critică se ridică acum
1.130

1.374
VIDEO Strigăte de libertate în noapte: pe străzile din Teheran lumea începe să sărbătorească prăbușirea liderului suprem
1.374

801
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Ucraina anunță lovituri asupra unui sistem antiaerian rusesc Pantsir-S1 la Mariupol și respingerea unor atacuri în regiunea Harkov
801

3.304
Principalul consilier al ayatollahului Ali Khamenei promite răzbunare, după atacurile asupra liderului suprem: Criminalii sioniști și americanii vor regreta
3.304

4.121
Hezbollah face anunțul despre intrarea în război; cheamă Orientul Mijlociu să se ridice împotriva SUA și Israelului
4.121

3.567
VIDEO Escaladare fără precedent: Iranul țintește asupra unei baze americane din Bahrain
3.567

346
Donald Trump simte că informațiile privind moartea ayatollahului Ali Khamenei sunt ''corecte''
346

3.390
Donald Trump anunță moartea lui Ali Khamenei: 'Unul dintre cei mai malefici oameni din istorie este mort'
3.390

2.791
Purtătorul de cuvânt al MAE iranian declară că liderul suprem şi preşedintele sunt "teferi şi nevătămaţi"
2.791

3.029
CIA: Ayatollahul Ali Khamenei ar putea fi înlocuit de o figură dură a Gărzilor Revoluționare
3.029

















Comentează