Premieră pentru România. Nicolae Ciucă confirmă venirea regelui Charles al III-lea

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 16-05-2023

Actualizat: 16-05-2023

Article thumbnail

Sursă foto: hindustantimes.com

Premierul Nicolae Ciucă a confirmat marți venirea regelui Charles al III-lea în România pe data de 2 iunie. Premierul nu a putut spune câte zile va sta regele britanic în România.

Primul monarh britanic pe teritoriul României

Prima vizită a unui membru al Familiei Regale britanice în România din întreaga istorie a fost în 1888, atunci când,  la invitația Regelui Carol I și a Reginei Elisabeta, a venit în țara noastră Albert Edward, Principe de Wales, cel care avea să devină 13 ani mai târziu Regele Edward al VII-lea.

Potrivit paginii oficiale a familiei regale a României, din 1888 de-a lungul anilor au existat mai multe vizite ale membrilor casei regale britanice, însă niciodată nu a fost vorba de un monarh al Regatului Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, vizitele efectuate până acum  fiind premergătoare încoronării.

Potrivit sursei citate, Alfred, Duce de Edinburg a efectuat o vizită în 1896, iar Regele George al VI-lea a venit în anul 1922 la București și Alba Iulia, în calitate de Duce de York.

Regele Charles al III-lea a vizitat de mai multe ori România, fiind însă până acum în calitate de Prinț.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri