Guvernul vizează o dotare completă a IGSU, suma totală care urmează să fie alocată, în principal din fonduri europene, urmând să se ridice la 600 de milioane de euro, în baza unui program care se va derula în următorii doi-trei ani, a declarat, miercuri, premierul Mihai Tudose.
"Este vorba despre materializarea unei discuţii pe care am avut-o cu Ministerul de Interne, cu doamna ministru, cu domnul Raed Arafat, plecând de la primul proiect, ce facem repede şi am ajuns, împreună, la decizia să fim înţelepţi - să nu ne mai cârpim şi în fiecare an să luăm câte ceva şi să fie un never ending story. La întrebarea adresată domnului doctor (Raed Arafat - n.r.) care este situaţia ideală, adică să avem în ţara aceasta tot ceea ce trebuie acestei unităţi de elită a ţării (IGSU - n.r.), domnia sa a spus tot - de la navă de pompieri pe mare, la tren pentru intervenţia în tunelurile feroviare, trecând prin scări telescopice, scafandri şi aşa mai departe. Vă spun acum, suma este de 600 de milioane de euro. După ce ne-am revenit din şocul sumei am început să lucrăm, după două zile i-am dat vestea bună domnului doctor Raed Arafat că am găsit soluţia", a afirmat Tudose, la finalul unui eveniment de presă organizat de Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă privind proiectul "Multi risc - modul I", informează agerpres.ro.
Premierul a adăugat că în termen de două săptămâni va începe derularea efectivă a proiectelor.
Întrebat dacă banii vor veni de la UE, Tudose a confirmat, precizând că va exista şi o contribuţie naţională, dar aceasta va fi mică. Programul de dotare a IGSU se va derula pe parcursul următorilor doi-trei ani, a completat prim-ministrul.
"Doi, trei ani de zile. Nu este discuţia despre bani. Banii, practic, îi vom avea imediat. (...) Nu este pe stoc tot ce este pe lista de cumpărături a ministerului. Va trebui să facem comandă, dar pentru unele începem imediat, începem de anul acesta. Chiar este păcat să avem nişte oameni minunaţi, e un sistem creat care chiar funcţionează, să nu fim în stare să-i dăm şi dotarea", a afirmat premierul.
Întrebat dacă în paralel se vor desfăşura şi cursuri de pregătire profesională pentru utilizarea noilor echipamente, Tudose a spus: "În aceşti bani sunt incluse toate componentele".
Alături de premier la evenimentul organizat de IGSU au mai participat ministrul de Interne, Carmen Dan, secretarul de stat în MAI Raed Arafat, ministrul delegat pentru Fonduri Europene, Rovana Plumb.
Premierul Mihai Tudose: Am stabilit dotarea completă a IGSU, în baza unui program de 600 de milioane de euro
Explorează subiectul
Articole Similare

292
VIDEO Se pregătește un 'Pact Snagov 2.0'? Nicușor Dan nu exclude scenariul de rescriere a hărții României, după 2026
292

128
VIDEO Nicușor Dan: 'România este aproape de a-și atinge ținta de deficit pentru 2026'. Totul depinde de Guvern
128

176
VIDEO Zid anti-drone pentru securitatea Europei – Nicușor Dan anunță poziția României la primul său summit european
176

896
VIDEO Nicușor Dan își asumă rolul de pompier de serviciu: Decizia CCR este mult, mult exagerată
896

407
VIDEO Nicușor Dan, întrebat dacă matematica îl ajută în funcția de președinte: 'Reflexul pe care ți-l dă matematica este acela de a pune lucrurile în ordine'
407

127
VIDEO 'Singura dezbatere cu George Simion': Nicușor Dan reia tema tăierii masive din administrație
127

723
VIDEO Nicușor Dan, despre legea pregătirii populației în caz de război: Statul îi va plăti pe cei care aleg să facă stagiul militar
723

1.530
VIDEO Nicușor Dan: 'Am citit tot dosarul anulării alegerilor' / Când va desecretiza ședința CSAT
1.530

56
Ilie Bolojan a discutat cu FMI -Avertismentul primit de România
56

1.349
Ministerul Apărării, cerere către Parlament: Se cumpără tancuri de luptă cu sistemul Abrams
1.349

1.807
Ilie Bolojan s-a întâlnit cu directorul executiv al FMI: România primește un imbold pentru măsurile de austeritate
1.807

3.814
Breaking - Nicușor Dan anunță că Administrația Prezidențială returnează 17,5 milioane de lei din bugetul pe 2025
3.814

2.473
PNL vrea să schimbe legea contribuțiilor la pensii: Patronii pot plăti 150 de euro lunar, în plus, deductibili
2.473
Comentează