Premierul olandez Mark Rutte a declarat marţi în faţa camerei inferioare a parlamentului că este ''destul de pesimist'' cu privire la şansele unui plan de relansare al UE, fiind tot mai deschis la subvenţii, relatează AFP preluat de agerpres.
Summit-ul european extraordinar din 17 şi 18 iulie se anunţă tensionat, în special din cauza reticenţelor statelor ''frugale'' faţă de planul de relansare, alcătuit din 250 de miliarde de euro proveniţi din împrumuturi şi mai ales din subvenţii în valoare de 500 de miliarde, care nu vor fi rambursate de statele beneficiare.
Olanda, Austria, Suedia şi Danemarca, în special, sunt foarte precaute faţă de acest plan, de care vor beneficia în special ţările din sud, Italia şi Spania în principal, cele mai afectate de consecinţele socio-economice devastatoare ale pandemiei.
În pofida întâlnirilor sale din ultimele zile cu mai mulţi lideri europeni - între care preşedintele francez, cancelarul german şi premierii italian şi spaniol - Rutte a declarat în faţa deputaţilor olandezi că este ''destul de pesimist în privinţa modului în care lucrurile se vor desfăşura'' la summit.
Premierul Mark Rutte a subliniat că ţara sa rămâne ''în favoarea împrumuturilor'' condiţionate de reformele economice în ţările beneficiare, cum ar fi revizuirile sistemului de pensii sau din piaţa muncii.
Premierul olandez Mark Rutte se declară 'pesimist' cu privire la şansele unui plan de relansare al UE
Explorează subiectul
Articole Similare

29
Atac rusesc cu drone: Aproximativ 35.000 de locuinţe din zona Odesa au fost private de electricitate
29

2.443
Donald Trump intră în conflict deschis cu un mare gigant american: Fac pe deștepții! Nu mi-a plăcut răspunsul lor
2.443

49
Friedrich Merz: Germania urmăreşte o cooperare de securitate mai strânsă cu India pentru a reduce dependenţa acesteia de Rusia
49

2.774
Dispariție cu miză geopolitică: Un nume greu al Rusiei, pierdut fără urmă în Cipru
2.774

45
Cu ce riscuri vine la pachet mineritul în Venezuela: Donald Trump trebuie să se pregătească pentru acte de violență
45

4.073
VIDEO Nebunie totală în Iran: Folosesc bruiajul militar și inclusiv Starlink-ul lui Elon Musk este la pământ
4.073

77
Panama-SUA încep exerciții militare comune pentru a 'proteja' canalul
77

217
Iran: 'Situaţia este acum complet sub control' în urma violenţelor din weekend
217

63
Kievul a fost vizat de un nou val de atacuri rusești noaptea trecută
63

1.961
VIDEO Protestele din Iran sunt de o amploare fără precedent: Peste 500 de oameni au murit deja și conflictele degenerează
1.961

1.700
'Toamna ayatollahilor' și dilema Israelului: Harta riscurilor care poate reaprinde Orientul Mijlociu în 2026 (analiză)
1.700

8.247
AUDIO Donald Trump avansează un scenariu șoc: Retragea SUA din NATO
8.247

116
VIDEO Viralul începutului de an: banalul trend care a devenit fenomen și a cucerit internetul la nivel global
116

















Comentează