Preşedinta Chile, Michelle Bachelet, nu va fi anchetată în dosarul pentru corupţie intentat fiului

Autor: Denisa Miron, Colaborator

Publicat: 30-05-2016

Actualizat: 30-05-2016

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Justiţia chiliană a exclus deschiderea unei anchete împotriva şefei statului, Michelle Bachelet, în cadrul scandalului generat de presupusa corupţie a fiului său mai mare şi a soţiei acestuia, informează AFP. 

Aceştia - Sebastian Davalos şi Natalia Compagnon - sunt suspectaţi de corupţie în legătură cu achiziţionarea şi vânzarea unor terenuri în centrul Chile în valoare de 17 milioane de dolari. 

Ei sunt obiectul unei anchete, dar în ceea ce o priveşte pe dna Bachelet, 'eu o resping absolut, nimeni nu a depus plângere împotriva ei', a declarat procurorul Sergio Moya, citat de cotidianul El Mercurio în ediţia sa duminicală. 

Preşedinta chiliană a depus mărturie în mod voluntar în faţa lui Moya în cadrul acestei afaceri. 

'Această mărturie era indispensabilă' anchetei în curs, a estimat duminică procurorul, care s-a declarat decis - fără alte precizări - să angajeze noi urmăriri în raport cu acest scandal. 

Guvernul relevase vineri că şefa statului fusese audiată. 

În ajun, revista Que Pasa făcuse publică pe site-ul său internet o pretinsă convorbire telefonică a unei persoane urmărite în cadrul acestui dosar de corupţie, în care aceasta o implica direct pe preşedintă. 

Această informaţie a fost retrasă însă după câteva minute şi Que Pasa şi-a cerut scuze.AGERPRES

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri