Preşedinta Mexicului, Claudia Sheinbaum, a declarat marţi că se aşteaptă la ajungerea la un acord cu SUA după ce omologul său american Donald Trump a ameninţat cu majorarea tarifelor dacă Mexicul nu va furniza mai multă apă ţării sale, transmite AFP, conform agerpres.ro.
'Sunt convinsă că, pe acest subiect, ca şi pe altele, vom ajunge la un acord de care vor beneficia atât SUA, cât şi Mexicul', a spus preşedinta, într-o conferinţă de presă. Oficiali din cele două ţări urmează să se întâlnească marţi în legătură cu această dispută.
Preşedintele american Donald Trump a acuzat luni Mexicul că nu respectă un tratat din 1949 de împărţire a apei între cele două ţări, tratat ce obligă SUA să furnizeze anual 1,85 miliarde de mc de apă din fluviul Colorado şi Mexicul să furnizeze 432 milioane de mc din Rio Bravo (denumit Rio Grande de către americani).






























Comentează