Preşedintele Federaţiei Internaţionale de Fotbal (FIFA), Gianni Infantino, a afirmat că "ar fi fantastic să se organizeze o Cupă Mondială în America de Sud", luni în Argentina, cu ocazia turneului său în mai multe ţări din regiune, unde se află pentru a căuta sprijin faţă de planul său de a organiza un Mondial la fiecare doi ani, informează agenţia EFE, citat de agerpres.
"Desigur, o candidatură sud-americană ar fi foarte puternică. În America de Sud se trăieşte fotbalul într-o manieră incredibilă, iar inima fotbalului este aici. Ar fi fantastic să ne gândim la un Mondial sud-american", a asigurat Infantino într-o conferinţă de presă comună cu preşedintele Asociaţiei Argentiniene de Fotbal (AFA), Claudio Tapia.
Preşedintele forului internaţional, care a sosit duminică după-amiază la Buenos Aires, a indicat că în prezent "există mult interes pentru organizarea Cupelor Mondiale", în ciuda pierderii "încrederii" în organism în ultimii ani pentru diverse scandaluri de corupţie.
Luni, FIFA a anunţat că va organiza videoconferinţe marţi şi joi pentru a afla "punctul de vedere" al selecţionerilor echipelor naţionale masculine privind reforma calendarului internaţional, în special ipoteza unei Cupe Mondiale bienale.
Ideea unei Cupe Mondiale la fiecare doi ani, care ar urma să alterneze începând din 2028 cu turneele continentale, de asemenea bienale, a fost lansată de FIFA şi se confruntă cu un val de reacţii ostile, în special în Europa.
Un raport ar urma să fie publicat în noiembrie şi o altă reuniune va putea fi organizată înainte de finalul anului, pentru dezbaterea proiectului.
Președintele FIFA, Gianni Infantino: Ar fi fantastic să se organizeze o Cupă Mondială în America de Sud
Explorează subiectul
Articole Similare

4
Ciocniri între suporteri înaintea meciului Napoli – Sporting Lisabona
4

23
Qarabag câștigă pe teren propriu împotriva FC Copenhaga, scor 2-0
23

18
U BT Cluj, învinsă de Bahceşehir College în EuroCup
18

7
CIO va acorda burse sportivilor palestinieni pentru pregătirea Jocurilor Olimpice
7

50
Avocatul lui Daniil Kasatkin cere eliberarea imediată a baschetbalistului rus
50

17
CSM Raiffeisen Oradea începe sezonul cu victorie categorică, 99-53 cu CSM Târgu Jiu
17

27
CSM București învinge Rapid București în etapa a IV-a a Ligii Naționale
27

18
Patru sportivi georgieni, suspendaţi pentru dopaj: TAS a respins apărarea lor bazată pe consumul unor băuturi în care li s-a pus substanţa
18

87
Barcelona și PSG vor scoate la licitație tricourile din meciul de miercuri, în scop caritabil
87

47
Președintele CFR Cluj, Cristian Balaj, suspendat două jocuri de Comisia de Disciplină FRF
47

38
WTA: Coco Gauff s-a calificat la Turneul Campioanelor 2025 de la Riad
38

14
NBA anunță un parteneriat strategic cu Amazon Web Services pentru soluții AI
14

6.100
Tatăl lui David Popovici răspunde acuzațiilor grave care i se aduc: 'Nu am făcut nimic ilegal'
6.100
Comentează