Preşedintele Germaniei, Frank-Walter Steinmeier a respins luni acuzaţiile din Ucraina potrivit cărora mecanismul său de deblocare a discuţiilor care vizează soluţionarea conflictului din estul ţării a fost influenţat de Rusia, relatează dpa potrivit Agerpres
Aflat în capitala Georgiei, Tbilisi, Steinmeier a făcut referire la aşa-numita ''formulă Steinmeier'' pe care a propus-o în perioada în care era ministru de externe şi care încearcă să deblocheze aplicarea acordurilor de la Minsk prin organizarea de alegeri în zonele din Donbas controlate de rebelii proruşi.
Formula ar fi acordat un statut temporar special pentru organizarea de alegeri în regiunile separatiste din estul Ucrainei în care Rusia a sprijinit forţele separatiste.
Negocierile purtate la Paris în urmă cu trei ani în aşa-numitul ''Format Normadia'' erau în impas, a spus Steinmeier. În timp ce proiectele care trebuiau să fie implementate în termenii acordurilor de la Minsk din 2014 erau clare, paşii care urmau să fie făcuţi erau prea mari pentru ambele părţi.
''Din acest motiv, formula nu conţinea altceva decât încercarea de a transforma paşii mari, pe care nicio parte nu-i putea accepta, în paşi mai mici'', care ar fi apoi negociaţi în ceea ce priveşte conţinutul şi succesiunea lor, a spus el.
Duminică, mii de oameni s-au adunat la Kiev pentru a demonstra împotriva unui acord privind statutul special pentru zonele aflate în conflict din regiunea Donbass, după cum sugerează formula Steinmeier.
Formula, propusă pentru prima oară la sfârşitul anului 2015 de către ministrul de externe german de la acea vreme Frank-Walter Steinmeier, în prezent preşedinte al Germaniei, prevede de asemenea acordarea unui statut special zonelor separatiste din estul Ucrainei dacă alegerile vor fi recunoscute de Organizaţia pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE).
Dacă alegerile sunt declarate valide de OSCE, acel statut ar fi introdus în Constituţia ucraineană.
În prezent, există pregătiri pentru un nou summit în ''format Normandia'' (Rusia, Ucraina, Germania şi Franţa).
Preşedintele german respinge criticile cu privire la planul său privind soluţionarea conflictului din Ucraina
Explorează subiectul
Articole Similare

59
Incursiunea aviației ruse în spațiul aerian estonian: Bombardierele ruseşti se îndreptau spre Tallin,cu rachete aer-aer sub aripi
59

310
Stai acasă și conduci o mașină reală. Noul proiect care le permite oamenilor să șofeze de pe canapea
310

16
VIDEO Ultima colecție semnată Giorgio Armani, omagiată într-un spectacol inedit cu vedete de la Hollywood
16

49
Planul lui Trump pentru Gaza 'se va termina în lacrimi' - Reacție dură din interiorul guvernului israelian
49

44
Cargo olandez lovit în largul coastelor yemenite - Intervin nave militare grecești și franceze
44

1.438
Trump dă de pământ cu Putin și Medvedev: ‘Tigru de hârtie’ și ‘om prost’ – ce soluție propune pentru pacea din Ucraina
1.438

1.126
Medvedev vorbește de un posibil război cu Europa: 'Rusia a venit întotdeauna în Europa doar ca eliberator, nu ca invadator'
1.126

31
Lecția Ucraina - Ce trebuie să învețe Trump dacă vrea ca noul său plan pentru Orientul Mijlociu să aibă succes
31

38
Președintel Zelenski anunță că situația centralei nucleare Zaporojie a devenit critică
38

18
Premierul estonian: Vladimir Putin vrea să distragă atenţia UE de la Ucraina
18

773
Trump susține că Nobelul pentru Pace va fi acordat unui 'tip fără merite': Președintele SUA repetă că este dezamăgit de Putin
773

419
Italia își retrage fregata care trebuia să ducă ajutoare în Gaza: Se tem de un conflict diplomatic cu Israelul
419

18
Brazilia deschide anchetă pentru cazuri de intoxicație cu alcool contrafăcut
18
Comentează