Preşedintele Klaus Iohannis participă miercuri şi joi la reuniunea informală a Consiliului European de la Salzburg, pe agendă aflându-se teme privind migraţia, securitatea internă a UE, precum şi ultimele evoluţii referitoare la procesul de retragere a Marii Britanii din Uniune.
Potrivit unui comunicat al Administraţiei Prezidenţiale, transmis marţi AGERPRES, Klaus Iohannis va pleda pentru continuarea discuţiilor privind Regulamentul Dublin în vederea obţinerii unei soluţii consensuale, care să asigure un echilibru între solidaritatea şi responsabilitatea statelor membre, cu păstrarea caracterului voluntar al oricărei forme de relocare a persoanelor aflate în nevoie de protecţie internaţională.
De asemenea, în vederea implementării concluziilor Consiliului European din iunie, şeful statului va sublinia că România este deschisă să contribuie constructiv la dezbaterile privind cele două noi concepte - "platformele regionale de debarcare" şi "centrele controlate".
În ceea ce priveşte securitatea internă, cele trei teme prioritare abordate în cadrul reuniunii vor fi protecţia frontierelor externe, securitatea internă a Uniunii Europene şi securitatea în spaţiul cibernetic, precizează sursa citată.
Klaus Iohannis va arăta că România susţine demersurile de consolidare a coordonării dintre statele membre şi instituţiile europene pentru o gestionare eficientă a numeroaselor provocări de securitate cu care se confruntă UE. De asemenea, precizează sursa citată, Iohannis va evidenţia că România acordă o atenţie deosebită securităţii cibernetice, atât din perspectiva caracterului său global, care necesită consolidarea cooperării în interiorul Uniunii şi cu partenerii internaţionali, dar şi din perspectiva nevoii de creare a unui ecosistem european cibernetic fiabil, sigur şi deschis.
Cu privire la discuţiile despre Brexit, sursa amintită arată că acestea au scopul de a evalua stadiul negocierilor şi modalitatea de organizare a fazei finale a acestora.
În acest context, preşedintele Iohannis va reitera importanţa menţinerii unei voci unitare şi coerente a Uniunii Europene în procesul de negociere cu partea britanică pentru obţinerea unui acord de retragere echitabil pentru toate părţile. Klaus Iohannis va arăta că, pentru România, este prioritară protejarea drepturilor şi a intereselor cetăţenilor săi care locuiesc în Regatul Unit. Totodată, şeful statului român va pleda pentru o relaţie cât mai strânsă între UE şi Marea Britanie după Brexit.
Preşedintele Klaus Iohannis participă începând de miercuri la reuniunea informală a Consiliului European de la Salzburg
Explorează subiectul
Articole Similare
0
Pensionara specială Monica Macovei, condamnată penal, instigă Guvernul să ignore Constituția
0

613
Glasul roților de tren în Parlament - Ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban, față în față cu moțiunea AUR: "România merge înainte pe șine moderne, electrificate și sigure"
613

2.367
Cum a încercat Ludovic Orban să-i șantajeze pe magistrați în privința pensiilor speciale și de ce n-a reușit să-i sperie deloc
2.367

49
Dragoș Pîslaru îl susține pe Ciprian Ciucu în cursa pentru Primăria Capitalei. „Acesta este tipul de lider pe care Bucureștiul îl merită”
49

2.234
PSD sare cu bani! Șeful CJ Timiș intră peste Bolojan și cere să îi transfere obiectivele lăsate fără finanțare de guvern: NU putem lăsa lucrurile așa!
2.234

2.331
Anca Alexandrescu rămâne în cursă - Tribunalul București respinge contestația depusă împotriva candidaturii sale
2.331

3.060
Nicușor Dan a convocat ședință CSAT: Care e lista subiectelor fierbinți care se dezbat
3.060

4.574
Călin Georgescu: 'În spatele păduchilor au apărut șobolanii din politică. E periculos să ai dreptate împotriva sistemului'
4.574

7.330
VIDEO Guvernul se pregătește pentru tăieri și restructurări masive - Bolojan: 'Este foarte posibil ca săptămâna viitoare să declanșăm procedurile de angajare a răspunderii'
7.330

4.398
Candidatura Ancăi Alexandrescu, atacată în instanță: acuzații privind depunerea dosarului și statutul de „independentă” susținută de AUR/ Update: Contestația a fost respinsă
4.398

3.928
VIDEO Ilie Bolojan anunță întârzierea bugetului pe 2026: 'E foarte probabil să îl adoptăm abia în ianuarie'
3.928

76
Ce au și ce nu au voie candidații să facă înainte de începerea campaniei oficiale. Explicații juridice
76

3.191
De ce a ajuns ROMARM în ancheta DNA? Ministrul Economiei acuză 'jocuri politice' ale PSD: 'Superiorul își numește inferiorii, care apoi îl aleg Făt-Frumos câștigător'
3.191


















Comentează